Întrebare recomandată | Andreea111223344 a întrebat:

Ce uleiuri sau tratamente imi recomandaţi pentru parul ars si tocit de placa de par?

15 răspunsuri:
| KinoAndreea a răspuns:

Iti sugerez sa mergi sa mai tunzi din el si sa-l filezi si sa aplici uleiuri de cocos/ masline pentru ca cel de ricin e toxic (oarecum). Incearca sa folosesti cat mai putin placa de par si eventual poti incerca o frizura care poate fi aranjata fara sa folosesti placa, ceva mai messy. Daca folosesti la fel de des si placa si aplici si tratamente e mai mult degeaba. Eventual efectul isi va face la radacina, dar varfurile tot despicate si arse vor fi.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru parul ars si tocit nu exista tratament, singura solutie este foarfeca si tuns foarte scurt ca sa se regenereze.
Nu, nu glumesc, dar chiar nu se mai poate face nimic, pentru ceva ars.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uleiul de cocos este bun pentru par deteriorat insa daca este ff ars, numai foarfeca il salveaza.happy
varfurile trebuie tunse periodic, ele se tocesc cel mai mult.

| Andreea111223344 explică (pentru anonim_4396):

Mulţumesc pentru sfat, o sa încerc o data pe săptămână sa dau cu ulei de cocos si sa vad daca da rezultate, de placa nu pot sa ma las

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea111223344):

N-ai pentru ce. te inteleg, legat de placa. Sper sa iti mearga ok cu uleiul de cocos. Un lucru este sigur, il va face mai matasos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e ars nu prea ai ce sa ii faci decat sa il tunzi. Si in legatura cu uleiul de cocos la mine nu a doat roade, doar ca era parul mai stralucitor, in rest absolut nimic. Daca te dai cu el ai grija sa nu ti se ingrase mai tare. Eu m-am tuns si acum folosesc balsam leave-in de la Gliss. Parca Oil Elixir se numeste. Nu stiu si balsamul cat da roade dar macar nu arata varfurile rau si parul este matasos si moale.

| IIIshaneIII a răspuns:

Foarfeca de tabla, masina de tuns si big-ul

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Taiel. Uite. Nimic nu repara parul distrus sau despicat. sunt doar produse care il fac sa pars mai putin distrus. Indiferent de reclama sau produs, nu exista nimic magic care sa iti lipeasca firele despicate sau sa le faca sa nu mai fie atat de arse. In schimb daca vrei sa il faci sa arate mai bine. (Atentie! Va arata mai bine, dar tot ars este ) foloseste balsam de par reparator de la Syoss sau Kallos, Pantene etc, un spray ulei de par cu argan (costa maxim 25 de lei) cumpara un sampon reparator de la Syoss ( costa 19/23 lei in Kaufland, ori le cumperi din farmacie), Si fa o masca cu ou crud batut cu iaurt si tine masca in par o jumatate de ora inainte sa te speli apoi spalate bine, foloseste samponul, da cu balsam de la jumatatea parului in jos pana pe varfuri, apoi clateste si usucate repede. Sa nu te piepteni daca ai parul ud, pentru ca se rupe repede. Si nu mai folosi placa, daca o folosesti, cel putin aplica protectie termala pe par ( se gaseste in forma de spray sau crema in farmacie). Bafta!

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Foarfeca. Nimic nu face parul la loc cum era inainte. Iar balsamurile si sampoanele sunt menite ca sa il faca sa para mai sanatos. Iti recomand sa tai cam un cm maxim 3 pe luna si sa folosesti uleiul de argan, de amla, de masline, de ricin odata pe saptamana. Foloseste balsam si sampon la fiecare spalare si nu mai folosi placa o vreme. Bafta. Si mi se pare ca sunt si niste medicamente pentru cresterea parului. Intreaba la farmacie

| Equinoxeth a răspuns:

Eu am folosit ulei de ricin si ulei de masline. Aveam părul extrem de ars, trebuia să il tund pixie, dar s-a regenerat de la aceste doua uleiuri si am scapat.winking

| Ioana1860 a răspuns:

Nu folosi uleiuri de cocos sau de argan fara sa fie de la o anumita marca. Eu folosesc PANTENE, intareste si hraneste radacina.

| Helen022 a răspuns:

Ulei de cocos si ulei de argan. Sau foloseste un sampon de la farmacie pentru firele de par. Daca e imposibil, du-te sa te tunzi, părul vine la loc happy

| CristiVP a răspuns:

Buna, Andreea. Poti incerca ulei de argan. Eu folosesc pentru hidratarea parului (au preturi bune aici: https://www.bioportal.ro/ulei-de-argan/)

| FlaviaJackson a răspuns:

Eu folosesc ulei de argan pentru parul ars..eu l-am ars mai de mult cu ondulatorul