| dyana_8491 a întrebat:

Cine imi spune si mie ce tunsori se poarta in vara aceasta? eu am o problema :ultima data cand m-am tuns mi-am facut breton drept si acum nu stiu cum sa ma tund astfel incat sa-mi stea bine( am fata ovala, par brunet vopsit in ciocolatiu inchis, foarte des, lung pana dincolo de umeri, ochi caprui spre verde)...deci ce-mi recomandati?

Răspuns Câştigător
| Derye a răspuns:

@adelina123 cati ani ai maica? 45? 50? 55? Baietii sunt masculini prin felul lor de a fi indiferent de lungimea parului, iar fetele la fel. Crezi ca daca sunt baiat, imi las parul lung, ma fac mai putin masculin? Iar daca ma duc sa ma tund ma transform pe loc? Ganditi inainte sa vorbiti.

@Dyana: Am mai spus'o si o repet de sute de ori pana va intra in cap: TUNSORILE NU SUNT LA MODA, SE POARTA CE STA MAI BINE (nu exista o tunsoare care sa se schimba cu sezonul, bob-ul e foarte folosit, dar nu stim cat de bine ti'ar sta cu bob tie).
Intreaba la un coafor, iti va da un catalog si iti va explica daca iti va sta bine sau nu.

8 răspunsuri:
| Romancutza a răspuns:

Atunci cand nu stii cum sa-ti tunzi si coafezi parul sau cand eziti intre mai multe tipuri de coafura pentru un eveniment special, trebuie sa alegi ce ti se potriveste cel mai bine, tinand seama de forma fetei. Cum iti dai seama care este forma fetei tale? Cel mai usor este sa te asezi in fata oglinzii, cu parul strans intr-o coada de cal si sa sa desenezi cu un marker conturul fetei. Oricare ar fi rezultatul, exista si pentru tine o coafura care ti se va potrivi perfect.

Fata ovala

Daca ai o fata ca a Jessicai Alba, te poti considera o norocoasa. Fata ovala este cea mai versatila, deci poti incerca aproape orice fel de tunsoare, scurt sau lung, ondulat sau drept. Alege cea mai frumoasa trasatura a fetei tale si pune-o in valoare prin coafura. Daca ai ochi frumosi, se potriveste de minune un breton lung, pieptanat intr-o parte. De evitat sunt straturile scurte care iti fac capul sa para mai lung, dar si tunsorile drepte, nefilate, care iti vor transforma capul intr-o piramida.

Fata lunga
Fata alungita nu-ti permite chiar orice coafura, dar exista destule care sunt posibile. Si Sarah Jessica Parker are aceeasi forma a fetei si totusi arata mereu foarte bine. Trebuie sa alegi acele tunsori care adauga latime fetei tale: boburile pana la barbie, suvitele ondulate sau crete, "gherutele" in jurul fetei. Nu este recomandat parul lung sau foarte scurt, ambele alungind si mai mult fata. Daca totusi nu vrei sa te desparti de parul tau lung, poti alege o tunsoare in "V", cu suvitele din jurul fetei mai scurte, iar cele de la spate mai lungi. De asemenea, nu se recomanda parul drept, lipit de cap. Foloseste un sampon pentru volum si un ondulator daca este cazul.

Fata rotunda
Daca ai fata rotunda ca Charlize Theron sau Cameron Diaz, scopul tau este sa creezi mai putin volum. Incearca tunsorile mai lungi de barbie, in straturi, care iti fac figura mai subtire. Parul trebuie sa fie cat mai drept. Evita cat mai mult parul scurt, mai ales daca este si cret pentru ca accentueaza rotunjimea fetei. Suvitele ondulate sunt permise, cu conditia sa fie lungi sau onduleurile sa inceapa undeva sub nivelul gurii. Ti se potriveste de minune bretonul lung, pieptanat intr-o parte, cu restul parului filat.

Fata patrata
Daca figura ta seamana cu cea a lui Demi Moore sau Angelina Jolie, evita sa scoti in evidenta maxilarul puternic. Poti face asta cu ajutorul suvitelor ondulate si varfurilor filate. Se potriveste si parul lung, cu straturi care incep la nivelul barbiei, mai ales combinat cu un breton pieptanat intr-o parte. Daca ai un par cret sau ondulat, nu il tunde mai scurt de barbie. De asemenea, evita boburile la aceeasi lungime, nefilate, tunsorile foarte scurte si coada de cal.

Fata in forma de inima
Daca ai fata in forma de inima, ca Jennifer Lopez sau Katie Holmes, barbia ascutita este punctul tau slab. Atrage atentia catre ochi sau pometi cu un breton lung sau pana la nivelul sprancenelor, o carare bine pusa in evidenta sau un par mai lung de barbie. Alege straturile lungi in locul parul scurt. Nu se potriveste nici coada de cal.

| dot a răspuns:

Pentru fata ovala...iti sta bine oricum, mai putin pixie si derivarile acestei tunsori.

| mirajevents a răspuns:

Buna:) aici gasesti si tunsori si machiaje pentru forma fetei
http://www.evenimente-magice.ro/machiaj_in_functie_de_forma_fetei.html

| dyana_8491 explică:

Multumesc pentru sfaturi, dar problema la mine e ca nu pot avea breton decat drept!sad pentru ca il am deja si nu-l pot face sa creasca peste noapte pentru a-l putea face intr-o partelaughing
deci vreau sugestii de tunsori cu breton drept!big grin

| micurutza2005 a răspuns:

Cauta pe net tunsori pentru fata ovala, cred ca ti-ar sta bine cu ceva filat cu breton filat intr-o parte sau ceva de genul asta, de obicei la fata ovala se poate purta cam orice freza nu e pretentioasa.succes si sper ca te-am ajutat.happy

| JustArmy a răspuns:

Parerea mea e ca o fata care se respecta trebuie sa aiba parul lung. femeia trebuie sa aiba parul lun iar barbatul skurt deci mai bine nu te mai tunzi. nu trebuie sa fi neaparat la moda. eu una urask trendurile astea care sunt acum. prefer stilul clasik.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta pe net tunsori pentru fata ovala ,cred ca ti-ar sta bine cu ceva filat cu breton filat intr-o parte sau ceva de genul asta ,de obicei la fata ovala se poate purta cam orice freza nu e pretentioasa.succes si sper ca te-am ajutat.happy

| xAndro a răspuns:

Castron :]]