CONCURS: Cand te-ai confruntat cu caderea parului?

Perioadele de stres prelunginte, transformarile din viata noastra, schimbarile hormonale, vopsirile repetate si altele din aceleasi categorii nefaste ne influenteaza de obicei si starea de sanatate a parului, iar unul dintre cele mai frecvente simptome ca nu ne e tocmai bine e caderea parului.

Va invitam la un nou concurs cu Farmec, iar intrebarea pentru voi este: cand v-ati confruntat cu caderea parului?

Ca sa ne asiguram ca asemenea episoade nu se mai repeta, premiul este un un set de produse din gama Gerovital Plant Tratament, ce contine un Sampon Anticadere si Ser Anticadere.

Va asteptam raspunsurile pana duminica, 29 septembrie, iar apoi premiem cel mai bun raspuns. Mult succes!

116 răspunsuri:
| FashionVictim93 a răspuns:

Imi cade parul de cand ma stiu... am lipsa de calciu si pe baza de stres

| lorycykcl a răspuns:

Bună!
La mine a fost ceva ciudat. Prin iunie am iesit la un suc cu o prietenă, eu aranjată toată, cu părul îndreptat super, când ea îmi spune "Fată, tu mai ai 3 fire de păr în cap". Eu am părul creţ şi pare foarte voluminos, dar îndreptat nu mai este aceeaşi poveste. Eram conştientă şi înainte să-mi spună ea că am o problemă cu căderea părului: sesiunea, viaţa socială, părinţii, placa, feonul toate parcă intensificau stresul din organismul meu (Stres nu înseamnă, doar o frământare psihică, există şi stres fizic care are destule efecte negative asupra noastră).
Stresul este doar unul din factori care ne scade imunitatea şi treptat ne "cheleşte", aici se mai pot adăuga carenţa de calciu şi vitamine.

| iuliaa27 a răspuns:

Anul tecut imi cadea mereu parul.Il tineam strans in coada.

| nuarde a răspuns:

Am făcut multe perfuzii, nici nu mai știu căte, așa de multe perfuzii am făcut, și după un an jumate a început să-mi cadă părul așa într-un mod din ăsta nesimțit rău de tot. Și chiar și așa, încă mai am un păr frumos, chiar dacă se vede în părți cum a căzut părul.

| MariaCristinnaa a răspuns:

Buna TPU!
M-am confruntat cu caderea parului chiar in aceasta vara ...Imi bagam mana in par si scoteam un pumn, ma speriasem foarte rau, am incercat tot felul de masti dar nu dadeatu rezultate asa ca am incercat samponul de la Gerovital Anticadere si nu imi mai pica ...foarte bun!

| ScriptS3 a răspuns:

Sincera sa fiu, in una din saptamanile anului 2013, m-am spalat in fiecare seara, iar luni dimineata m-am trezit cu un smoc de par pe perina. Aveam 12 ani.

| StanciuElenaAlina2000 a răspuns:

Da,m-am confruntat cu aceasta problema, insa din pacate nu am folosit produsele Gerovital.Samponul de la Gerovital l-am folosit pentru reglarea sebumului.Cel pentru par gras e super si e si ieftin!

| alina1044 a răspuns:

Perioada sarcinii este una frumoasa, dar si cu multe probleme "dupa". Una dintre ele a fost caderea parului, dar privind in urma eu zic ca a meritat "sacrificiul" laughing)

| EmoKidx a răspuns:

Inca nu s-a intamplat si sper sa nu se intample niciodata.

| jojolina39 a răspuns:

Cand am inceput sa ma vopsesc m-am confruntat cu aceasta problema, acum imi pare rau ca am inceput cu vopsirea parului de la o varsta atat de frageda big grin

| alexfb a răspuns:

Am inceput sa pierd din podoaba capilara in momentul in care am ajuns la 20 ani. Nu cantitati excesive dar suficient incat sa incep sa ma ingrijorez. Acum, 5 ani mai tarziu si multe sampoane incercate, am reusit sa reduc aceste pierderi. Momentan sunt fericit si ma duc cu mandrie la frizer.

| safotea01 a răspuns:

Niciodata mie abia daca imi cad 2-3 fire

| TorokDiana a răspuns:

Da am cu caderea parului si cu matreata. Sper ca ma puteti ajuta.

| Stancu_Adriana-Florina_1986 a răspuns:

Pierderea unui anumit numar de fire de par in fiecare zi stiu ca este un lucru absolut normal. Dar ca sa ma fac cand vad cum peria de par ramane plina, plina cu par, cum hainele trebuie curatate de firele de par ce cad cu nemiluita? In ultimul timp am trecut destul de des prin astfel de episoade si totul se trage, in cazul meu, de la stresul acumulat mai ales in perioada sesiunilor de examene de la facultate. O alta perioada in care podoaba capilara a avut de suferit prin pierderea firelor a fost aceea cand eram insarcinata. Schimbarile hormonale petrecute in organismul meu si-au spus cuvantul. Si pentru ca n-am vrut sa fac rau cumva copilului, folosind cine-stie-ce suplimente nutritive pentru stoparea caderii parului, am preferat sa las sa treaca de la sine... Uite, daca as fi stiut de samponul acesta!

| goleanuanisoara a răspuns:

M-am confruntat cu aceasta problema dupa nasterea copilului si in situatii de stress (decese in familie).Am trecut cu greu peste acest necaz, am folosit plante de leac si unele cosmetice si medicamente.

| freddie a răspuns:

Pe la 30 de ani

| Petrovici_Crina_1995 a răspuns:

Ma confrunt cu aceasta problema inca de cand am inceput liceul... Nu stiu ce sa fac. M-am dat si cu gaz lampant. laughing

| Luca_Mihaela_1977 a răspuns:

In general in preajma examenelor, insa acum chiar trec printr-o perioada urata in toate domeniile vietii: personal, profesional, care implica si planul financiar care si-a pus amprenta asupra sanatatii mele. In ultimul timp la fiecare spalare a parului si la fiecare periere a lui, pentru ca am parul nu chiar lung, mediu, raman cu cate un smoc de par in perie, ceea ce ma nelinisteste.

| Filip_Dongo_1997 a răspuns:

Eu fac cetostatice si nu mi-a cazut parul dintr-o data dar cade destul de mult, fac deja de aproape un an si inca mai am par pe cap, si sunt mandru laughing

| claudialungu a răspuns:

Acum ma confrunt cu caderea parului.este foarte neplacut si remediile folosite nu au dat rezultatele dorite.

| Nichita_Crystyna_1988 a răspuns:

Imi cade parul mai mult primavara.In rrst nu am probleme deloc.

| Stefan_Nadia_Irina_1977 a răspuns:

Cand am folosit un sampon de proasta calitate

| ruxmax a răspuns:

Cel mai intens dupa ce am nascut dar in general imi cad cantitati moderate

| Bors_Ioan_1966 a răspuns:

Timpul cat am activat ca militar (peste undeceniu) si majoritatea timpului aveam capul acoperit...fie vara iarna, intemperii e.t, c.

| RobertoA a răspuns:

Tot timpul

| Ginell a răspuns:

Zilnic. Si cand il aveam vopsit si acum, cand e natural. Desi e normal ca sa-ti cada pe zi 100 de fire. Nu le numar niciodata, dar cred ca si statistica asta e prea exagerata.

| oldwitch a răspuns:

Dupa implinirea varstei de 40 de anii, poezia s-a schimbat pentru mine: din 'pe umeri pletele-i curg rau' in ''adio, pica frunza"; mda, toamna vietii este si ea insotita de desfrunziri, capilare in cazul femeilor ca mine; m-am tuns, am apelat la 'n' tratamente, iar m-am tuns: greu! Imi vine sa pun semnalizatoare prin casa: 'Atentie, cade par!'In rest: matura, aspirator, chica in involutie, lume optimista, domnule!

| Vasilescu_Ionel-Cornel_1974 a răspuns:

Cand sunt stresat mai cade dar deocamdata e bine.

| Paul_Costin_1978 a răspuns:

De eva timp, mai exact 3-4 ani

| Nicolae_Popescu_1977 a răspuns:

Nu stiu cand m-am confruntat cu caderea parului dar stiu sensatia neplacuta cana aveam 30 de ani si au inceput sa apara primele fire albe de par si pe care efectiv le smulgeam refuzand sa cred ca au aparut, primele semne de caderea parului au aparut dupa 40 de ani, nu f mult. putin in fata, dar suficient sa inteleg procesul ireverisil al caderii, dar poate produsele voastre ma vor ajuta sa nu mai cheleschappy. Multumesc!