| SteFFz99 a întrebat:

Cum opresc caderea parului?

4 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Ulei de ricin, masti, tratameste cu produse Gerovital pentru par.ate sa-ti cada parul din abundenta din cauza stresului, a poluarii, a oboselii excesive sau a unui regim alimentar deficitar. Atunci cand e mai putin oxigenat, firul isi pierde puterea si nu se mai poate proteja, celulele imbatranesc inainte de vreme si cad prematur. De aceea, fumatul si praful, de exemplu, dauneaza imediat parului si duc la pierderea lui.

O alimentatie bogata in proteine, lipide si vitamine ajuta firul de par, care e viu si are nevoie de elemente nutritive, la fel ca si pielea. Carnea rosie contine acizi grasi care produc keratina iar ea da rezistenta firului de par. Si masajul scalpului este important: el activeaza circulatia sangelui si ajuta la cresterea parului.

| ElenaIsabella02 a răspuns:

Exista tot felul de sampoane.

| Ddeliaa a răspuns:

Cred ca ar trebui sa faci niste analize sa vezi care este motivul pentru care iti cade parul si dupa aceea sa actionezi cu ce trebuie pentru a nu a avea alte "surprize".
Dar poti incerca si niste masti cu ulei de ricin, vitamina A sau usturoi( chiar daca are un miros oribil functioneaza si asta o spun din proprie experienta).
O sa-ti las cateva link-uri de unde te poti inspira:
http://www.divahair.ro/......ii_parului
http://www.ziare.com/......na-1259695
http://www.cadereaparului.ro/masca-pentru-caderea-parului-articole.html
Sper ca te-am ajutat! >:D

| MyImaginatyon a răspuns:

1.Masca de par cu ulei de ricin si galbenus

Fortifica-ti firele de par si ajuta-ti podoaba capilara sa se regenereze mai usor cu aceasta masca pe baza de ulei de ricin. Dupa ce prepari masca, prin combinarea ingredientelor, trebuie sa o lasi sa actioneze pe par cel putin o ora, pentru ca acizii grasi sa aiba timp sa intre in structura firelor. Iata de ce ingrediente ai nevoie:

- jumatate de ceasca de ulei de ricin (sau o cantitate mai mare daca ai parul lung si voluminos)
- 1 galbenus
- 1 capsula de vitamina A uleioasa
2.Un alt remediu pentru căderea părului este masca din 2-3 căţei de usturoi pisaţi, 3 linguriţe de miere, 1 lingură de ulei de ricin, 3 gălbenuşuri şi 5 linguriţe de ulei de măsline. Aplică acaestă mască pe tot părul şi dormi cu ea toată noaptea. Dimineaţa, spală bine părul cu şampon.
3.Mască din ulei de măsline şi gălbenuş de ou
Un tratament foarte eficient împotriva căderii părului este cel format din două linguri de ulei de măsline, un gălbenuş de ou şi câteva picături de lămâie. Masca formată se aplică pe păr (se masează scalpul) şi se lasă 40-50 de minute să acţioneze. Este indicat să-ţi acoperi părul cu un prosop. După, se şamponează şi se dă părul cu balsam.
Uleiul de măsline este un ingredient important şi în alte tratamente. De exemplu, masaţi părul cu ulei de măsline seara, înainte de a merge la culcare, iar dimineaţa spălaţi bine părul cu şampon. Uleiul de măsline se poate folosi şi în combinaţie cu usturoiul sub formă de mască, se lasă pe păr timp de 3-4 ore, după care se spală părul cu şampon.
Mască din ulei de măsline şi gălbenuş de ou
Un tratament foarte eficient împotriva căderii părului este cel format din două linguri de ulei de măsline, un gălbenuş de ou şi câteva picături de lămâie. Masca formată se aplică pe păr (se masează scalpul) şi se lasă 40-50 de minute să acţioneze. Este indicat să-ţi acoperi părul cu un prosop. După, se şamponează şi se dă părul cu balsam.
Uleiul de măsline este un ingredient important şi în alte tratamente. De exemplu, masaţi părul cu ulei de măsline seara, înainte de a merge la culcare, iar dimineaţa spălaţi bine părul cu şampon. Uleiul de măsline se poate folosi şi în combinaţie cu usturoiul sub formă de mască, se lasă pe păr timp de 3-4 ore, după care se spală părul cu şampon.
4.Mască din ulei de măsline şi gălbenuş de ou
Un tratament foarte eficient împotriva căderii părului este cel format din două linguri de ulei de măsline, un gălbenuş de ou şi câteva picături de lămâie. Masca formată se aplică pe păr (se masează scalpul) şi se lasă 40-50 de minute să acţioneze. Este indicat să-ţi acoperi părul cu un prosop. După, se şamponează şi se dă părul cu balsam.
Le-am folosit si eu si acum nu mai am deloc probleme. happy