| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca am o voce buna sias vrea sa mi-o "cultiv". Daca nu imi permit sa fac cursuri de canto, ce exercitii sa fac?
P.S: pagina www.facebook.com/Adolescentesilibere ( "O fată normalăă") cauta admine

1 răspuns:
| AlleSiAtat a răspuns:

Daca nu ai posibilitati, poti cauta pe youtube. Totusi, din dorinta de a te ajuta, m-am informat putin si ti-am facut un mic orar:
1. Pentru inceput, ar trebui sa faci cateva vocalize, arpegiul, game, etc.winking (asta e incalzirea)
2. Canta o piesa relativ usoara, insa inainte sa o canti, pune instrumentalul ei si scrie pe o foaie de muzica notele (eventual, daca sunt, terte, cvarte etc.)
3. Te verifici cautand pe net portativul acelei melodii.
4. O canti cat mai bine, respectand tonurile, intonatia, portativul, gamele, inaltimea.
5. Ei, cam asta e! La sfarsit, iti poti trece pe o foaie ce ai invatat nou, ce iti propui ora viitoare si la ce mai ai de lucrat. Inainte de asta, poti sa faci o mini-lectie, sa zicem. Cauti informatii, te folosesti de imagini sugestive cu portative ca sa intelegi, si incerci sa inveti.

E ca un fel de ora, dar ti-o faci tu. happy Cred ca de 2 ori pe saptamana este suficient, iar cu timpul poti face maxim 4-5 ore/ saptamana.
Daca mai ai intrebari, le astept cu drag!