| princess92 a întrebat:

Cu ce as putea sa imi dau p par pentru a fi mai rezistent...si sa nu-mi mai cada parul asa rau? uleiul de ricin este bun? ce alte remedii naturiste stiti?

9 răspunsuri:
| eek a răspuns:

Intreaba la farmacie de masca de par cu petrol. e f buna.si gama de sampoane si balsamui de la pantene pentru ruperea parului

| Dara a răspuns:

Iata cateva remedii impotriva caderii parului:
Scalpul se maseaza cu ulei de masline sau cu ulei de ricin. Masajul se face cu 1-2 ore inainte de spalare si se acopera cu un prosop. Se spala cu sampon si se clateste cu apa calda in care s-au adaugat doua linguri cu zeama de lamaie sau otet. Tratamentul se repeta timp de doua saptamani.
Se beau doua cani pe zi cu infuzie din radacina de brusture. Se pune cate o lingurita de planta maruntita la o cana de apa clocotita, se acopera si se lasa sa stea 10 minute. Se strecoara si se bea.
Se maseaza scalpul cu alifie de propolis, zilnic, timp de 4-5 luni.
Parul se clateste, cu infuzie de coada calului, masand scalpul. Se pun 3 linguri de planta maruntita la un litru de apa clocotita, se acopera vasul, se lasa sa stea 5-10 minute, apoi se strecoara si se foloseste.
Se maseaza scalpul cu otet de mere, timp de o saptamana, de cateva ori pe zi. (sursa: util21.ro)
*
Mai jos ai o reteta excelenta:
6 linguri ulei masline, 5 linguri ulei ricin, 3-4 linguri vitamina A uleioasa, 4 fiole vitamina C si un galbenus de ou. Toate acestea (cu exceptia uleiului de masline si oului) se gasesc in farmacii. Reteta este foarte buna impotriva caderii parului, regenerandu-l si vitaminizand firul de par.
Mod de aplicare: inainte de baie se uda parul foarte bine, se sterge si se maseaza cu aceasta compozitie, insistandu-se 2-3 minute la varfuri. Apoi se strange parul si se acopera cu un prosop, lasand solutia sa patrunda timp de 30 - 60 de minute. Apoi se clateste si se spala parul in mod normal. Compozitia se aplica la fiecare spalare timp de cel putin o luna, pentru a se vedea efectele ei.
La prima vedere pare putin complicat dar da rezultate daca se respecta intocmai indicatiile. Mult succes!

| YLLL a răspuns:

Da, uleiul de ricin este bun si ajuta la cresterea parului.
Iti recomand si samponul Garnier
winking

| Gregory a răspuns:

Buna! Tinctura de ardei (Capsicum) sau orice produs ce contine ardei. Toate cele bune happy

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

La farmacie gasesti sampoane sau balsame pentru intarirea parului
sau mai poti folosi si Elseve care este foarte bun.winking

| girlxx21 a răspuns:

Ueiul de ricin este bun pentru cresterea parului. Cel mai bine mergi la un dermatolog sa-ti dea un tratament asa daca iti iei diverse produse de care ai auzit..nu o sa ai sanse sa scapi de caderea parului. Si mie imi cade parul din cauza stresului si inca foarte mult..imi voi face timp sa trec la un dermatolog sa-mi dea un tratament bun!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Samponul cu ginseng este bun.Il gasesti la plafar si costa in jur de 20 de ronbatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. uleiul de ricin e nemaipomenit un combinatie cu ulei de masline s galnenus de ou. date pe cap si stai 2-3 ore acoperita inainte de baie,, e bine sa folosesti sampon de urzica si sa nu te usuci cu fonul... eu am nascut si aveam mari probleme cu parul. reteta e super.

| ingerash_2415 a răspuns:

Eu am folosit uleiul de ricin si imi place chiar a dat rezultate adica nu imi m ai cade parul si se observa ca este mult m ai sanatos firul de par succes pwpik