Întrebare recomandată | Mέℓℓ a întrebat:

Cu ce pot spala o haina patata de culori acrilice?(daca se mai ia)
Dar un tricou cu o pata de tempera?-.-
Si...un pantalon patat cu lipici.am incercat cu orice sa-l indepartez, dar n-a mers...nu stiu ce sa-i mai fac, n-as vrea sa stric tesatura.Si,mda,mda,lipici:l cred.d-ala lichid.

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Acrilicele ori tempera pe haine, la masina de spalat cu detergentul pe care-l folosesti, poti pune si vanish un paharel.

La lipici, ai incercat cu alcool, acetona sau benzina? Chiar nu am avut probleme de acest gen...

| stlucian a răspuns:

Petele de tempera si acuarela le scot cu spray pentru curatat tapiseria auto cumparat din supermarket cu vreo 15 lei dupa care las vreo 15 minute cu vanish sa se inmoaie - spalat si gata.
Spray-ul este facut de firma 2+2, Super Cleaner Berkebile, cred ca se gaseste si prin benzinarii.

mai multe:

http://www.scritube.com/......P24226.php

:-bd

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Culori acrilice-incearca sa o lasi la inmuiat cu vanish/dero in apa calda
tempera e usor de luat, dar daca nu se ia o poti pune la inmuiat tot cu dero/vanish
lipiciul se ia foarte usor rolling on the floor mai putin daca e super glue - incearca (ups, cacofonie)cu acetona

| ZaraZaraPerlin a răspuns:

laughing)))))))))))))

| CaLyStuu a răspuns:

Acrilicul nu mai iese din haine... am si eu patat un tricou laughing, iar de tempera la apa calda cu un pic de dero se duce. Cat despre lipici, nu am ce spune, inca nu am patit-o laughing

| UltraLex a răspuns:

Salut de obicei tempera si acrilicele ies la masina de spalat si lipiciul nu prea mai ai ce sa ii faci insa o poti duce la o spalatorie chimica cum ar fi nufarul sunt din astea la tot pasul sigur gasesti tu una si sigur ei au mai multe sanse sa le scoata fara sa o strice succes!

| AlexandraColar a răspuns:

DA,se mai ia dar eu zic sa le bagi in masina de spalat, apoi bagale intr-un lighian cu detergent de spalat si lasa sa se usuce, apoi dai cu acetona si mai spala odata.Eu asa am facut. sper sa te ajutewinking