| akaleesh20 a întrebat:

Cum ajung la un saten deschis de la negru?

Răspuns Câştigător
| Katherineeeeeeee a răspuns:

Da... stiu multe : pentru regenerare [ai spus ca este ars ] poti folosi : ceai de musetel [il clatesti dupa spalare], cu galbenus de ou si ulei de richin [se aplica pe par si se lasa 3-4 ore dar eu mil las toata seara, mai poti folosi si ulei de masline tot asa, se aplica pe par, se lasa sa actioneze 3-4 ore si se spala bine, pentru ca altfel se ingroasa parul si arata foarte urat.
sau poti sa iti pui intr-un bol o lingura de miere si 2 de smantana [la fel se lasa 3-4 ore]. mai poti folosi petrol pentru par, eu asta folosesc pentru par ars [s-a ars din cauza placii] si trebuie sa recunosc ca ma ajuta foarte mult doar ca se simte un pic pe par dar daca te speli cu sapun [stiu ca suna cam ciudat, dar nu se simte apropate deloc daca te speli cu sapun, poti folosi dove sau nivea, de care vrei tu]...

Castravetii si smantana fac minuni :
Ingrediente:

-cateva lingurite de smantana;
-1 castravete mic;
-cateva lingurite de ulei de ricin (in functie de lungimea parului).
Se amesteca ingredintele cu un blender pana cand compozitia se omogenizeaza si se lasa in par circa 40 de minute. Masca se poate folosi de doua ori pe saptamana. Castravetii au un rol hidrantant, fixand apa in firul de par, in timp ce smantana intareste radacina

Masca cu banane si lamaie:
Ai nevoie de :
-o banana
-o jumatate de cana de miere
-o lingurita ulei de masline
-cateva picaturi de suc de lamaie

Aplica amestecul pe parul ud, proaspat spalat si lasa-l sa actioneze in jur de 40 de minute. Clateste cu apa calduta in care ai adaugat putin suc de lamaie.

Masca ofera elasticitate parului si previne despicarea varfurilor.

pentru stralucire si matreata : Otetul de mere este ideal pentru a adauga stralucire parului. El trebuie folosit atunci cand te speli pe cap, la clatire. Si berea lasata putin descoperita, sa se "trezeasca", sau cafeaua rece, au acelasi efect.

16 răspunsuri:
| Crucified a răspuns:

Te vopsesti
funda?

| lSummerl a răspuns:

Te decolorezi si apoi pui sten+putin degru(cum creszi tu)

| Katherineeeeeeee a răspuns:

Pai ai 2 modalitati :
1 - sa te vopsesti
2- sa iti deschizi culoarea parului prin metode naturale : eu de ex dupa ce ma spal pe cap imi clatesc parul intr-un lighian cu bere si putin apa... si chiar se vad rezultatele [si parul meu este negru ]
deci, tu decizi;-)

| akaleesh20 explică (pentru Katherineeeeeeee):

Wow.mai stii chestii de genu "bere"? naturiste? iti dau funda daca ma ajuti...caci parul meu s-a cam ars din cauza vopselei si mi-e frica sa il decolorez.mi-e ca raman chealastraight face

| Katherineeeeeeee a răspuns:

App : daca mai ai nevoie de ceva lasa mesaj cu id tau si te ajut cu mare drag happy

| Reanna a răspuns:

Trebuie sa ti-l decolorezi spre blond, apoi il vopsesti in acea culoare.(gandeste-te apoi cu ce culoare trebuie sa te vopsesti blond+? = saten deschis)

| akaleesh20 explică (pentru Reanna):

Gasesc saten deschis vopsea fara sa fac combinatiihappy

| Reanna a răspuns (pentru akaleesh20):

Da, dar pe fiecare tip de par poate iesi altfel, nu ne iese aceeasi culoare la toti

| akaleesh20 explică (pentru Reanna):

Vreau doar sa il deschid...nu neaparat o nuanta anumewinking

| Jazzberry12 a răspuns:

Pentru un rezultat frumos si demn de admiratie ar fi cel mai bine sa apelezi la un salon. E un pic mai scump, dar asa nu iti vei arde singura parul cu decolorant si nici nu vei regreta. In plus la salon poti sa alegi sa faci si niste tratamente profesionale inainte astfel incat rezultatul sa fie...stralucitor! happy

| akaleesh20 explică (pentru Jazzberry12):

Nici acasa nu il arzi daca stii. eu ma gandeam ca poate s-a mai facut cineva ca si mine... vreau sa il deschid spre blond inchis, saten... ceva de genu

| Jazzberry12 a răspuns (pentru akaleesh20):

Dar rezultatul nu va fi niciodata la fel. Parerea mea e ca mai bine il faci pentru prima oara la salon, si dupa il poti intretine singura.

| DenisaAndreea92 a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci la coafor. e destul de dificil sa ajungi de la negru la saten deschis sau orice alta culoare mai deschisa acasa. E cam scumput dar e singura solutie.

| akaleesh20 explică (pentru DenisaAndreea92):

La salon costa 80 leiwinkingacasa doar 30 lei maxim

| DenisaAndreea92 a răspuns:

Doar pare mai ieftin dar nu e, pentru ca o singura cutie de decolorant nu iti ajunge.mi-am decolorat o prietena care nu era bruneta, avea un castaniu, si am folosit 6 cutii decolorant...(are parul lung). plus 2 cutii de vopsea. Acum depinde si cat de lung e parul tau!

| akaleesh20 explică (pentru DenisaAndreea92):

Ajunge o cutie de decobes.asta e cel mai tare.si asta o pun in vopsea. iar alta cutie o folosesc pentru culoarewinking... voi v-ati batut joc de bani si de parwinking. eu intrebam ce culoare sa folosesc... dupa ce ma decolorez.