| Robeee a întrebat:

Cum as putea face sa am o piele mai "perfecta" (la fata ma refer)? Imi apar deseori cosuri si tot feluri de puncte, brobonele etc. Ce as putea face? Am 13 ani si cred ca mastile alea faciale nu sunt prea recomandabile. Stiu ca sunt la pubertate si na asta e. dar nu mai suport straight face

4 răspunsuri:
| PhotoIsMyLife a răspuns:

Buna!
Poate ti se va parea o prostie, dar crede-ma ca face minuni :X:X formeaza o pasta din 4 pastile de aspirina peste care pui o lingurita de apa, lasa putin pana se inmoaie (un minut) apoi amesteca. Aplica acest amestec de doua ori pe zi timp de 4 zile, lasi sa actioneze 15 minute pana se usuca aspirina apoi te speli cu apa calduta, cosurile tale se vor vindeca Pentru puncte negre iti recomand cu cea mai mare incredere de la Yves Rocher Crema Exfolianta Spumanta Ultra Purete pentru ten gras (este un gel crema verde cu particule abrazive cu care te speli pe fata in loc de sapun) Punctele negre se vor "curata" dupa aproximativ o saptamana, iar fata ta va fi mai curata

ATENTIE insa: aspirina usuca, acel gel-crema pentru curatare sterge orice urma de sebum, s-ar putea apoi sa te confrunti cu problema pielii uscate care va face coji. Impotriva acestui fenomen, cumpara de la farmacie Vitamina A uleioasa, este la sticluta, aprox 5 lei, si te dai cu putina vitamina A pe toata fata dupa ce aplici acest tratament.
Nu vei mai avea nici un cos dupa 2-3 saptamani, GARANTAT!
Http://www.info-ghid.com/......gre-s.html
http://www.gradina-online.ro/......A3426.html
http://www.tpu.ro/......cte-negre/
Sărbători fericite!

| mmeee79 a răspuns:

Apai lasa-le cosurile ca toata lumea are, mie imi apar mai mult cand sunt la ciclu. dar doar 1, 2, 3 big grin
Nimeni nu e perfect!

Poti incerca Zynerit. e foarte bun-usuca cosurile si le trateaza bine.
Aknesol e bun iarhappy

Sau. a incercat o colega de-a mea scortisoara + miere de albine. a doua zi s-au usucat foarte multe cosuri.iti dai seama doar dupa o zi. e foarte bun si asta.

Mastile nu sunt bune. Poti incerca iar batoane de cosuri, fonduri de ten, dar nu sunt asa bune pentru fata.

Incearca ce ti-am zis mai sus, va da rezultate! Sarbatori fericite in continuare!

| annie_9752 a răspuns:

Hmm, solutii pentru chestiile astea ar putea exista.De exemplu, noi putem sa iti recomandam diferite alifii, dar crede-ma ca cel mai bine ar fi sa... te resemnezi.Si pe mine ma deranjeaza, dar am fost la dermatolog, am tinut tratament(si tin in continuare--ce-i drept, se vad si rezultatele), dar asta presupune o multime de restrictii(mai ales la mancare), cheltuieli s.a.m.d.Toate astea se dau in functie de ten si de cat de grava e problema(iar a ta nu pare a fi una foarte serioasa, ci tine mai mult de subconstient). Stiu ca nu le suporti, te inteleg, dar gandeste-te asa:cei din jurul nostru nu vad nici jumatate din defectele pe care ni le gasim noi.Altii poate nici nu au observat sau poate nici nu sunt deranjati in vreun fel de tenul tau; ideea e aici ca tu stii ca ele sunt acolo chiar daca altii nu le observa. Din proprie experienta iti spun(pentru ca si eu ma lovesc aproape zilnic de acceasi problema), nu mai aspira la perfectiune.Cu totii stim ca pe Pamant nu exista perfectiune. Ceea ce vezi tu la vedete, in pozele cu fotomodele, staruri hollywoodiene sau in reclame sunt...cum sa iti spun eu tie, pure editari.Revistele si Internetul au obiceiul de a ne impune perfectiunea tenului, de a ne face sa credem ca ea exista, ei bine toate astea sunt basme.Am crezut si eu in ele si nu de putine ori imi spun:"pielea mea nu o sa arate niciodata asa", dar ideea e sa nu ne comparam cu altii, ci sa ne comparam cu noi cei de azi/de ieri si de noi cei de maine.

Stiu ca nu prea ti-am oferit solutii, dar chestia asta e mai mult una psihologica.Important e sa inveti sa te accepti tu si ai sa vezi ca toate acele cosuri, puncte negre etc. vor deveni inexistente, iar perioada asta nu va dura prea mult; si pana la urma, daca nu ai "probleme acneice"cum o sa iti mai amintesti tu ca ai fost copil si ca ai trecut prin pubertate?

P.S.Nu mai lasa problema asta sa te supere; e dovedit stiintific ca stresul agraveaza acneeahee hee

Sper ca ti-am fost de ajutor! Sa ai o seara super!:*

| Crisyy a răspuns:

Hey!
Esti in crestere e normal sa iti apara cosuri.Eu zic sa nu incepi cu creme si tot felul de prostii de la anii astia.