| Fiction a întrebat:

Cum as putea sa-mi ondulez parul, fara sa folosesc ondulatorul?

6 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Cu bigudiuri, din plastic sau homemade sau dupa ce te speli, iti faci codite impletite multe si le strangi pe fiecare sau impreuna intr-un coc si te usuci asa.Sau te dai pe par cu apa cu sare si le fel, strangi parul si vei ramane creata creata.

| 23DiaDia a răspuns:

Ooo...asta e partea mea preferata. poti sa o faci in multe feluri, iata cateva dintre ele:
1. spala-te pe cap cu o seara inainte, lasa 15 minute parul liber, sa se usuce natural iar apoi i-ati suvitele care vrei sa le omdulezi si rasucestele dupa un creion bine de tot dupa care le prinzi cu o agrafa, iar a doua zi dimineata vei avea suvite ondulate.
2. incepi cu spalatul pe cap exact ca la 1 insa nu le mai ondulezi dupa creion ci le impletesti cat de strans poti pana sus la radacina, acest aspect iti va da un aer de diva a doua zi.
3. Ia suvita care vrei sa o ondulezi, roteste-o bine si strans apoi aplica spuma pe toata suprafata ei, las-o 10 secunde iar cand o vei desface va arata exact ca la coafor.
4. Stiu ca pare nebuneste insa poti sa iti ondulezi parul chiar sa cu placa. ia suvita care vrei sa o ondulezi, roteste-o bine si strans apoi oune placa pe toata suprafata ei si tine-o 15 secunde, cand vei desface siuvita da-o cu fixativ si va tine mai mult.
Cam asta aveam de spus, ma bucur ca te-am putut ajuta, fundita?

| Fillaide a răspuns:

Impleteste-l si umezeste-l,onduleaza-l cu ajutorul placii de par,sau daca nu vrei sa-l arzi,foloseste hartii pentru al ondula(cauta pe youtube, sau in caz ca nu gasesti, scrie-mi in privat).

| alialinuta a răspuns:

Exista niste bigudiuri din aluminiu (se numesc bigudiuri calde) care se fierb intr-un vas cu apa, apoi se pun pe ele suvite de par si se ruleaza, "se prin cu niste chestii de plastic". Parul sta undulat maxim 2 zile, desi a doua zi nu va arata ca prima, doar daca folosesti fixativ de par. Mai sunt si bigudiuri cu burete sau din plastic.

| beatricelavinia a răspuns:

Poti sa te pui pe moate si tine aproape o saptamana. Moatele alea le faci dintr-o carpa rupta in fasi si parul il rasucesti pe o fasie dinaia

| Katherine2000 a răspuns:

Cu placa sau fa-ti niste codite impletite. funditabig grin