| veve_7364 a întrebat:

Cum as putea sa scap de cearcane?

Răspuns Câştigător
| Giovanna a răspuns:

Cearcanele pot avea cauze variate. Pot fi de natura genetica, adica pielea din zona ochilor sa-ti fie mai subtire si atunci cearcanele sunt mult mai vizibile, in acest caz nu prea poti sa faci mare lucru decat daca folosesti un anticearcan bun, eu personal folosesc de la max factor si ma ajuta. Cearcanele pot sa mai apara din cauza oboselii, in acest caz ar trebui sa te odihnesti si sa aplici niste comprese cu ceai negru, de exemplu dupa ce ai infuzat doua pliculete de ceai negru, le lasi la racit neaparat iar mai apoi le pui pe ochi, reduce cearcanele si pungile, are efect antiinflamator; acest procedeu e bine repetat macar la 2-3 zile. Mai sunt spray-urile cu apa termala in farmacii, daca tii tubul in frigider, poti sa iei doua dischete de vata, le pulverizezi cu apa aceea si le tii vreo 15-20 minute pe ochi. Mai poti incerca si cu felii de castraveti. Sunt in magazin si geluri hidratante care mai au ca efect si inlaturarea cearcanelor, efectele nu sunt spectaculoase dar putin tot ajuta. Acestea sunt sfaturi primite de mine de la o cosmeticiana foarte buna. Sper ca am putut fi de folos happy.

7 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Intrebarea asta s-a mai pus sub diferite alte forme. Indiferent ce raspunsuri primesti, eu zic ca este bine sa te uiti si la raspunsurile anterioare
http://www.tpu.ro/cauta/?keyword=cearcane

| dorikut a răspuns:

In esenta ar trebui sa te odihnesti mai mult.

Exista si produse cosmetice cu titlul de "anticearcan", dar nu sunt in tema cu modul de operare si eficienta lor. hee hee

| SensiBlu a răspuns:

Ai putea sa scapi de ele odihnindu-te cum trebuie ( cel putin 8 ore de somn pe noapte )

| Craazy a răspuns:

Da-te cu niste ceai de menta pe sub ochii... FUNDITZzA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a mai pus pe TPU intrebarea asta de mii de ori, tu nu sti sa folosesti butonul cauta inainte sa pui intrebarea? Uite aici rezultatele cu intrebarile si raspunsurile deja puse, poate nu te pricepi http://www.tpu.ro/cauta/?keyword=cearcane
(De ce iti raspund asa? pentru ca ca in timpul asta cat stau sa-ti raspund tie, pune cineva o intrebare chiar importanta pe TPU daca foloseai "cauta" nu stateam sa pierd acum timpul cu tine). Deci data viitoare foloseste "cauta" si daca nu gasesti un raspuns apoi scrii intrebarea.

| InCulPaTa a răspuns:

Odihna. odihna si iar odihna... +relaxare cand totul merge prost si esti stresat/a gandeste ca va fi bine si zambestewinking NU UITA! : un zambet nu te costa nimic in schimb pe cei din jur ii face sa devina mai buni.mai calzi.mai sufletisti tongue

| veve_7364 explică:

Am incercat produsele aniticearcane si nu au avut efect, iar de odihnit ma odihnesc destul de mult...