| onivapupa a întrebat:

Cum cresc in inaltime?

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In inaltime cresti cu varsta, pana la 22-24 ani.
Te poti intinde si prin sport sau diferite aparate de intindere, dar peste 1-2 decenii coloana intinsa va ceda, va reveni la lungimea (inaltimea) normala si fei avea dureri extrem de neplacute ("lombagita" si altele), deseori te faci cocosat si/sau te ingrasi la burta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

In sus cresti. De jos in sus. Ca picioarele sunt mereu pe pamint (daca nu sari, zbori, sau alte de-astea), doar capul se ridica tot mai sus, deci cresti in sus.

| peperonies a răspuns:

Vertical.

| Iunix a răspuns:

O glandă secretă un hormon care-i " spune " corpului cât să crească. Nu ştiu dacă există vreo metodă REALĂ care să te facă să creşti.

| AndreiWeisz a răspuns:

Stai atarnat de bara

| alinadianaaa a răspuns:

Pentru a creste in inaltime trebuie sa faci diferite sporturi cum ar fi :baschetul, hambalul, mersul pe bicicleta, inotul.Principalele oase pe care trebuie sa le lucrezi sunt coloana vertebrala si picioarele. Acestea au capacitatea de a-ti creste statura.

| peperonies a răspuns (pentru alinadianaaa):

Inaltimea e determinata genetic si nu ai ce sa ii faci. baschetbalistii si asa mai departe nu cresc pentru ca joaca baschet, pentru ca sunt inalti ajung sa joace baschet.

| alinadianaaa a răspuns (pentru peperonies):

Daca ai sub 20 de ani cartilajele osoase nu sunt inca inchise, cresterea in inaltime poate fi stimulata prin exercitarea acestor sporturi

| peperonies a răspuns (pentru alinadianaaa):

O sursa pentru aceasta afirmatie se poate?

Răspuns utilizator avertizat
| alinadianaaa a răspuns (pentru peperonies):

Trebuie sa iti dau tie explicatii personale? Citeste carti de anaomie si fiziologia omului si ai sa descoperi singur tainele corpului uman

| peperonies a răspuns (pentru alinadianaaa):

Pai asta te si intreb zi-mi cartea si pagina sa ma duc sa citesc.

| Monst a răspuns:

Faci sport.Sau mai aștepți sa mai crești in inaltime

| Verzea_Andrei_1994 a răspuns:

Eu am avut 1M 30 CM. Eram scund. Am inceput sa fac inot. Dupa 1 an am 1m 69CM

| peperonies a răspuns (pentru Verzea_Andrei_1994):

Eu am avut 1m 30 si am inceput sa joc world of warcraft si dupa 3 ani am avut 1.90.

| RAY a răspuns (pentru Verzea_Andrei_1994):

Erai la pubertate