| DeeaDeutss a întrebat:

Cum dai jos unghiile false?

Răspuns Câştigător
| Barbiiiiie a răspuns:

După ce ți le lipești, le ții cît vrei iar după ce vrei sa ti le dai jos incălzești apa călduță si le desprinzi ușor in apă. FUnda?

5 răspunsuri:
| CrissuCristina a răspuns:

Se spune că baba la frumusețe suferă, drept pentru care, de amorul fashion-ului și al frumuseții, își pune și unghii false. Așa că, în cazul în care ai unghii false, fie gel sau acrylic, și din diverse motive (nu-ți mai plac, nu te-ai acomodat cu ele, manichiurista ți le-a pus prost, etc.) vrei să le dai jos, există o metodă simplă pe care o poți face acasă, fără a mai fi nevoită să mai mergi la salon să ți le dea manichiurista jos. Să îți explic pașii ce trebuie urmați.

Ai nevoie de:
-dizolvant cu acetonă
-dischete demachiante/vată
-folie de aluminiu

Pași de urmat:
-îmbibi bine discheta demachiantă/puțină vată cu acetonă
-aplici peste unghie
-înfășori cu folia de aluminiu
-lași să acționeze timp de 30-40 de minute (unghiile fie se vor topi, fie se vor putea dezlipi foarte ușor, însă mare atenție să nu-ți rupi unghia naturală)
-dacă după acest interval de timp crezi că mai este nevoie, mai poți relua pașii
-aplici prima dată la o mână, apoi la cealată sau dacă te poate ajuta cineva să aplici la ambele mâini este și mai bine pentru că îți ia mai puțin timp să le dai jos

După:
-dacă a mai rămas ceva pe unghia naturală poți îndepărta, prin pilire, cu o pilă abrazivă
-te speli pe mâini, apoi le hidratezi (cremă de mâini)
-îți recomand să aplici un tratament pentru unghiile naturale chiar dacă urmează să mergi iar la salon să îți pui alte unghii false.

Atenție:
-în cazul în care ești fumătoare, nu-ți recomand să-ți aprinzi o țigară având acetona deja aplicată
-în cazul în care ai pielea foarte sensibilă și știi că acetona îți afectează pielea, nu îți recomand să aplici cele mai sus menționate.

Această metodă o cunosc de la manichiurista mea și am aplicat-o de 2 ori până acum, fără probleme. So, good luck!

| Andreea_Alexa_1989 a răspuns (pentru CrissuCristina):

Cu folie alimentară merge?

| кαтнєяιιηєPιєяcє a răspuns:

Bună! Le pui în apă caldă happy. Succes!

| kicboxer a răspuns:

Le inmoi in apa calda apoi iei si cureti frumos

| gabitza_2882 a răspuns:

Bagi mainile in apa calda cat sa poti tine mainile in ia le lasi sa se inmoaie putin si apoi le tragi usurel cu ce vrei tu sper sa fie de folos