| Kyzz a întrebat:

Cum de scot cosurile fara a ramane urme?
Dar punctele cu grasime?

2 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Trebuie sa apelezi la cosmeticiana sau la dermatolog. Tehnica este destul de delicata si necesita o mâna de specialist. Procedura consta într-o baie de abur pentru deschiderea porilor si apoi scoaterea efectiva, cu ajutorul unui ac steril. Punctele albe de la ochi nu se pot scoate pentru ca zona este foarte sensibila si exista posibilitatea de a sparge un vas de sânge. Oricum, punctele albe dispar de la sine, daca ai rabdare. Ce putem face noi acasa? Daca respectam ritualul zilnic de curatare si îngrijire a pielii, avem toate sansele de a evita aparitia acestor protuberante nedorite. Daca nu uitam se ne demachiem înainte de culcare, sa aplicam creme hranitoare si hidratante, sa recurgem la câte o exfoliere si câte o baie de abur, daca avem rabdare cu pielea noastra si nu ne repezim sa o mutilam pentru fiecare cos sau punct negru, atunci avem sanse mari sa nu producem puncte albe.
Cu riscul de a crea repetitii sâcâitoare, iti spun din nou sa nu-ti scoti singura acasa punctele albe. Cere ajutorul unui specialist sau ai rabdare sa dispara singure Bafta!

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nu se scot fara ca in prealabil sa fie fata aburita (deasupra unei oale cu cea de musetel, preferabil) cca 30 minute. Daca nu poti singur te duci la un salon de cosmetica. Dar eu cred ca si acasa da rezultate, totusi este mai bine sa-ti faca altcineva, pentru ca un specialist te face sa suferi mai putin, in plus are si cu ce sa te dea dupa interventie.