| LCD a întrebat:

De ce apar cosurile de grasime?(punctele alea albe)
sebum? exces? cum prevenim?

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu le poti preveni.Asa cum ai spus si tu, este un exces de sebum. Porul acela se umple si de blocheaza din prea multa grasime.Tot ce poti face este sa mergi din cand in cand la cosmatica. Acolo, cu un instrument ascutit se face o miiiica incizie si punctul de grasime iese ca un cos!

| Coriii a răspuns:

Si eu am... dar eu am scapat de ele prin intermediul acesta laughing
Cand te speli stai 5-10 minute cu fata sau unde ai acele puncte de grasime in abur sau apa calda si dupa aia strangel un pic dar nu cu unghia... big grin eu asa am scapat de ele big grin :* sper ca te va ajuta si p u :*

| Daiana90 a răspuns:

Pai la varsta adolescentei nu prea se pot face multe (numai daca mergi la dermatolog si dai 4, 5 milioane pe tratament). Ele se fac de la mizerie, cum pui mana murdara sau alte obicete pe fata, de la mancare in principal, daca nu ai o dieta echilibrata nu te astepta sa ai fata impecabila.Se reduc cu spirt, sau cu alte lotiuni de fata, de exemplu cu laptisor de matca(folosesc eu)...Acum depinde si de organismul fiecaruia happy.
Acneea se face prin functionarea in exces a glandei sebacee, care se gaseste la radacina paruluihappy. eu iti spun sa mananci sanatos si mentine-ti fata curata pentru a le preveni(asta daca nu ti-au aparut pana acum) succes:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am.scap de ele spalandu-ma des pe fata cu apa calda si sapun. dispar dar in timpul menstruatiei imi ies iar si trebuie s-o iau de la capat.

| StamateAlina1987 a răspuns:

Punctele albe de grasime sunt in general cauza de acumularea de sebum in pori sau unui regim alimentar bogat in grasimi.
Am fost la un foarte bun doctor dermatolog si foarte scump si mi-a dat un tratament excelent pentru puncte albe de grasime si pentru a tine excesul de sebum in limite normale.
Deci, mi-a zis sa imi cumpar creme pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai (tea tree) de la Thursday Plantation, pentru ca sunt foarte puternice in lupta cu cosurile si a punctelor albe de grasime.

Dupa un timp de folosire am reusit sa scap de punctele albe de grasime.
Acum inca folosesc produsele de la Thursday Plantation pentru a mentine excesul de sebum in limite normale si sunt foarte multumita de calitatea cremelor.
Si inca un sfat, sa nu le spargi pentru ai sanse foarte mari sa iti raman semne.

| AlwaysAtractiv a răspuns:

Nu stiu cum sa intreb dar credeti ca la baieti ies cosurile si din cauza nu stiu cum sa spun fara sa par cretin sau scarbos sau fraier dar credeti ca mai apar si din cauza masturbarii?blushingblushing