| Anonim23yz a întrebat:

Cum fac sa-mi creasca ungiile mari? 912 ani)Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| Giulia_7179 a răspuns:

Cumpără ulei de recin.
Este un bun tonoc al unghiei, revitalizează și ajută la cresterea lor. Îți ungi unghiile cu el și stai preț de 10-15 minute până intră puțin în unghie.

9 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Stai cu mainile mai mult in apa

| kiss a răspuns:

Daca vrei ca unghiile sa-ti creasca mai repede, sanatos, asigura-te ca din dieta ta nu lipsesc alimentele bogate in vitamina A, vitamine din complexul B, vitamina C, D, E, dar si in fier, calciu, zinc, sulf si acizi grasi. Anumite uleiuri au rolul de a intari unghiile si de a le accelera cresterea: uleiul din seminte de in, vitamina E uleioasa, uleiul de migdale, uleiul de argan, uleiul de masline, uleiul de amla.Le aplici pur si simplu pe unghii. Un alt truc este cel cu apa sarata. Iti tii unghiile in apa cat mai sarata, cateva minute pe zi ( eventual dimineata si seara). Sper sa te ajute asteahee hee kiss

| Giulia_7179 a răspuns:

Unghiile noastre pot avea de suferit daca avem o alimentatie nesanatoasa. Acestea trebuie ingrijite pentru a-si mentine frumusetea, iar regimul alimentar pe care il urmam isi poate pune amprenta asupra sanatatii unghiilor noastre.
Vitamina A se gaseste in legumele galbene sau portocalii (morcovi, dovleac, pepene galben, cartofi dulci etc.), in legumele verzi (broccoli, spanac) sau in produse de origine animala (ficat, unt, lapte si oua). Lipsa vitaminei A face ca unghiile tale sa se rupa foarte usor, sa-si piarda stralucirea naturala si sa creasca greu.
Complexul de vitamine B ajuta, de asemenea, la dezvoltarea unor unghii frumoase si sanatoase. Aceste vitamine se pot procura din diverse alimente precum banane, cartofi, ficat sau ton.
Vitamina C ajuta unghiile sa isi mentina aspectul sanatos si sa nu devina casante. Aceasta vitamina se gaseste in cantitati mari in citrice (portocale, lamai etc.).
Vitamina D si Vitamina E sunt si ele foarte importante pentru unghii. Vitamina D se poate obtine in mod natural prin expunerea la soare mai ales dimineata, dar si din anumite alimente precum: branza, ficat, somon si oua. Vitamina E se gaseste in legumele cu frunze (salata, spanac, varza) si in uleiul vegetal.
Calciul, care se regaseste din abundenta in lapte si branza, ajuta unghiile sa fie mai puternice si previne "uscarea" acestora. Alte substante benefice pentru frumusetea unghiilor sunt acizii omega-3, fierul, zincul si sulful.
In concluzie, nu uita sa mentii o dieta echilibrata care sa contina cat mai multe vitamine si minerale daca iti doresti sa ai unghii frumoase si sanatoase.

| SweetLikeaLemon a răspuns:

Ai 912 ani? pai si cum, nu au avut timp pana acum sa creasca?
rolling on the floor

| Bubless a răspuns:

Unghiile cresc singure, dar trebuie sa ai mare grija de ele.
Eu le dau cu intaritor de la Farmec cu vitamina b5, nu e scump, eu am dat 5 lei pe el. Este foarte bun si unghiile cresc destul de repede.
O metoda mai accesibila ar fi sa ti mainile in apa calda vreo 10 minute pe zi dar, tinandu-le in apa ele se rup mai usor si trebuie sa le ingrijesti mai aparte.
Daca iti cresc unghiile mari pentru intarirea lor: -poti sa le dai cu usturoi inainte de culcare(efect in 2 saptamani)
-o alta modalitate ar fi sa te dai de 2-3 ori cu zeama de lamaie pe unghii(efect intr-o saptamana).
Iti doresc sa ai unghii mari si frumoase si multa sanatate!

| Anonim23yz explică:

Sweet ce-am mai ras Ha ha ha mai fac si oamneii greseli mersi pentru fetele celelate care si-au exprimat parerea fara a-si bate joc :*:*.*

| andreibubu2 a răspuns:

Le tii in apa cam 2-3min a incercat varmea le are amu ff mari abia deschide usahee hee

| DanDannn a răspuns:

912 ani laughing pai, astepti si nu le rozi sau nu le tai.

| Anastasia_3214 a răspuns:

E buna faza cu usturoiul cum spune Bubless! Eu intr-o perioada aveam unghii foarte fragile si nu cresteau mai deloc asa cum vroiam eu. Si a mers cu usturoiul :X