Cum imi pastrez bronzul pentru cat mai mult timp?

Ati observat ca unele persoane arata cel mai bine atunci cand isi poarta pielea aramie ? Eu fac parte din ele. Bronzul imi scoate in evidenta ochii albastri si in plus imi asterne un strat gros de stralucire pe fata.

Anul asta am un bronz aparte. Pielea a capatat o nuanta aramie aparte, data de razele reflectate din valurile Adriaticii direct pe corpul care s-a balacit in ele. Muntele din spate a venit cu plusul de rezistenta si asa se face ca inca ma mai bucur de tenul masliniu primit cadou in Muntenegru.

Fac parte din persoanele care capata un plus de sarm odata tinute sub soarele torid. E de inteles ca vreau sa profit de avantajele pe care mi le aduce noul meu look si asta pentru o perioada indelungata.

Cum nu imi permit insa sa ma bronzez pe plaje exotice, cand Bucurestiul e acoperit de nameti si imi produce o repulsie maxima portocaliul bolnavicios al bronzului de solar, trebuie sa imi mentin cat mai mult bronzul obtinut cu greu in fiecare vara.

Cum il obtin? Si aici e nevoie de o strategie. Citeste aici ce trebuie sa faci pentru un bronz perfect.   Bronzul dispare rapid din cauza ca celulele pielii se reinnoiesc o data la 28 de zile, spun dermatologii. Un prim pas ar fi sa-i cantati ca sa-l imbunati. Catalin Crisan, cel cu dieta cautata asiduu pe internet de toata lumea, are cel mai potrivit cantec. Ma inspira si cant si eu, fals ca de obicei. “Daca pleci/Ia-ma si pe mine. Daca pleci/vin si eu cu tine”.

Pare sa functioneze dar, ca sa-l tin o perioada indelungata pe mine, mai e nevoie de cateva trucuri.

In primul rand, inainte de sesiunea intensa de pe plaja, e indicat sa tineti o dieta speciala. Eu am tinut-o si constat cu incantare ca a dat rezultate. In continuare am o nutritie sanatoasa, cu o dieta bogata in betacaroten, vitamina A, C si E pentru mentinerea bronzului.

Asta presupune nici o masa fara peste, kiwi la discretie, pepene galben si snack-uri din alune si arahide.

Nu uitati nici cremele hidratante. Mentin elasticitatea pielii si dau o stralucire suplimentara bronzului pe care il puteti etala cu mandrie chiar si la sfarsit de septembrie.

Voi la ce alte trucuri mai recurgeti?

Articol oferit de

24 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O cremă solară de protecţie de calitate poate păstra bronzul mult timp după! Consumul de morcov care conţine beta caroten este hrănitor pentru sănătatea şi coloraţia pielii.
Pa, pa.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu stiu cat ajuta sa mananci peste ca sa mentii bronzul, dar cu siguranta cat mai mult timp in aer liber in timpul zilei ajuta la mentinere sau reimprospatare. Evident, nu la soare cand e prea puternic si devine periculos. Regenerarea celulelor este normala si sanatoasa, si decat sa ascult catalin crisan mai bine renunt la bronzlaughing

| MisterKat a răspuns:

Ai putea sa folosesti si creme de intretinere a bronzului. Am vazut in Real asa ceva. La vreo 7 lei... Succes! Sanatate! O zi buna!

| Laura_6128 a răspuns:

Nu

| darii a răspuns:

Foloseste o crema, un unt sau un spray de corp dupa expunerea la soare |Nivea sau AvonSun|. Bea cat mai multe lichide, minim 8 pahare de apa pe zi. Apilca pe piele ulei de masile, care pe langa faptul ca va face pielea catifelata, ii va da bronzului o stralucire de durata.

Răspuns utilizator avertizat
| qLoveSmileღ a răspuns:

Da-ti cu crema pe pielehappy fundita?:*

| LeonardoDiCapra a răspuns:

Mergi la solar!

| beatleman a răspuns:

Pai...Renunţă la băile calde pentru că va face bronzul să dispară mult mai repede. Alege duşurile scoţiene.

După duş, tamponează uşor pielea cu ajutorul prosopului.

Renunţă la ceara de epilat şi creme depilatoare. Ele ajută la îndepărtarea bronzului de la suprafaţă. Alege aparatul epilator sau...lama.

Uită de produsele exfoliante, foloseşte creme şi geluri de duş cu efecte hidratante şi calmante.

Odată ce aţi obţinut un bronz frumos şi sănătos nu uitaţi să-l păstraţi aşa! Folosiţi la sfârşitul zilei o loţiune pentru îngrijire după expunerea la soare. Vă ajută să hidrataţi pielea şi oferă o senzaţie de "răcoare".

| beatleman a răspuns:

Renunţă la băile calde pentru că va face bronzul să dispară mult mai repede. Alege duşurile scoţiene.

După duş, tamponează uşor pielea cu ajutorul prosopului.

Renunţă la ceara de epilat şi creme depilatoare. Ele ajută la îndepărtarea bronzului de la suprafaţă. Alege aparatul epilator sau...lama.

Uită de produsele exfoliante, foloseşte creme şi geluri de duş cu efecte hidratante şi calmante.

Odată ce aţi obţinut un bronz frumos şi sănătos nu uitaţi să-l păstraţi aşa! Folosiţi la sfârşitul zilei o loţiune pentru îngrijire după expunerea la soare. Vă ajută să hidrataţi pielea şi oferă o senzaţie de "răcoare".

După duş, tamponează uşor pielea cu ajutorul prosopului.

Renunţă la ceara de epilat şi creme depilatoare. Ele ajută la îndepărtarea bronzului de la suprafaţă. Alege aparatul epilator sau...lama.

Uită de produsele exfoliante, foloseşte creme şi geluri de duş cu efecte hidratante şi calmante.

Odată ce aţi obţinut un bronz frumos şi sănătos nu uitaţi să-l păstraţi aşa! Folosiţi la sfârşitul zilei o loţiune pentru îngrijire după expunerea la soare. Vă ajută să hidrataţi pielea şi oferă o senzaţie de "răcoare".

| Alexandra_2197 a răspuns:

Renunta la dusurile sa baiele fierbinti
incearca sa le faci cat de reci suporti
si hidrateaza-ti pielea
foloseste o crema hidranta si maseaz-o usor

| BuggsBunny a răspuns:

Aerul uscat, vantul si sarea din mare sau clorul din piscina afecteaza pielea. Un motiv in plus sa incerci sa o protejezi din interior, iar indicate pentru prelungirea bronzului sunt alimentele care contin betacaroten: morcovi, pepene galben, rosii, caise.

| PrINcEss_Y a răspuns:

Incearca cremele de colorare de la Avon chiar iti coloreaza piele oricand si fara sa stai la soare creme autobronzante. cum ar fi crem autobronzanta sau de intretinere a bronzului de la avon. eu si iarna m-am facut si m-am bronzat fara soare. mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai la soare nonstop

| MusikOnLife a răspuns:

Nu mai face baie cu apa fierbinte...sa fie calduta doar...asa pielea va ramane bronzata

| bogdas a răspuns:

Ulei de masline doar tamponat dupa dus

| Elenushk a răspuns:

Intr-o canitza pune putin zahar si putin ulei de masline, apoi mergi la dus, te speli cu ea iar uleiu ramane. iar dupa aceea te poti duce la plaja...cu ajutorul zaharului indepartezi celulele/pielea moarta si bronzu patrunde adanc in piele.Bronzul rezista mai mult big grin

| Adda_7639 a răspuns:

Da-te cu ulei - aplica ulei de plaja cu factor de protectie. El te va ajuta sa te bronzezi mai repede

Dupa ce ai facut baie in mare (sau dus) lasa pielea sa se usuce fara a sterge-o cu prosopusl.

Saptamanal fa cate un peling - el iti poate fii de mare ajutor.( ai grija la ten, foloseste un peling mai delicat)

Mananca morcovi! ei contin betacaroten. Acesta patrunde in tesuturi si celule si preia razele UV, pastrand bronzul. ( daca nu-ti plac morcovii poti incerca si nectarine si/sau mango dar in cantitai mai mici )

Fa sport! Este bun pentru silueta si tot odata iti asigura un bronz uniform.

Sper sa-ti fie de ajutor xD

| BitterCherry a răspuns:

...si ca sa obtii acel bronz frumos si mai durabil, atunci cand faci plaja, unge-te cu ulei de masline! ulei pur, din sticla, practic ulei de salatalaughing. chiar ajuta love struck

| aloesuperlativq a răspuns:

Da, as avea o completare. Inainte de a merge la soare faceti un gomaj pe intreg corpul. Asa veti reusi sa aveti un bronz uniform. Puteti sa faceti gomajul cu creme speciale, ideal creme care au in compozitie particule solidificate de ulei de jojoba care se topesc in prezenta apei. Acestea sunt cremele care nu va agreseaza pielea. O varianta la indemana ar fi si gomajul cu tarate de grau. Toate cele bune!

| marian_9660 a răspuns:

Buna stie cineva ce acte sunt necesare pentru obtinerea rezidentei in spania?

| Alincic1990 a răspuns:

Stai mai mult in apa!

| Bruneta_3670 a răspuns:

Pentru un bronz de durata dativa cu ulei de masline in fiecare zi in locurile unde vreti sa ramaneti bronzati.

| andra_6750 a răspuns:

Exact asta stiu si eu ozzman.