| Sweetgirl69 a întrebat:

Cum îmi pot face șuvițe albastre cu albastru de metilen?

Răspuns Câştigător
| Janetthe a răspuns:

Îţi prinzi părul şi laşi libere şuviţele respective. Pe umeri îţi pui o folie de plastic sau ceva, să nu te pătezi + mânuşi. Pe o bucată de vată torni soluţia şi aplici pe păr, răsucind şuviţa în fiecare parte. După ce s-a uscat complet, vei vedea dacă mai necesită o aplicare sau nu.
De obicei, pe păr brunet se vede un albastru închis, şi necesită 2-3 aplicări. Se curăţă la 3-4 spălări.
Păr şaten - 2 aplicări, se vede un albastru mai deschis. Se curăţă la 5-6 spălări.
Păr blond(deschis sau mediu) - o aplicare, albastru intens. Se curăţă la 10 spălări, dar şuviţele rămân puţin pătate până la a 15-a spălare.
Dacă ai părul cu tente roşcate, albastrul de metil se va face verde după vreo 2 spălări, dar se curăţă într-un final. Pentru albastru-turcoaz, se decolorează soluţia cu o linguriţă de apă şi se aplică doar pe părul blond deschis, pentru culoare intensă. Dacă aplici pe brunet, culoarea o să reziste mai puţin şi n-o să se vadă.

După cum a spus şi ByaByutzza, îţi pui în prima noapte un prosop pe pernă, deşi nu cred că ţi se va păta. Ai grijă să nu te prindă ploaia pe undeva, că albastrul de metil iese cam greu de pe piele, mai ales de pe faţă.

3 răspunsuri:
| printesa16 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa nu ti-l faci pentru ca iti va parea rau asa cum mi-a parut si mie pentru ca o sa ti-l arda si o sa se rupa mai repede.

| SentimenteDistruse22 a răspuns:

Pai pune solutia intr-o cana sau intr-un recipient iti bagi suvita acolo si dupa iti dai cu impic de apa si astepti sa se usuce eu asa am facut

| SentimenteDistruse22 a răspuns:

Pai pui intr-un bol il amesteci cu putina apa si iti bagi suvita acolo astepti un pic si dupa o scoti si bagi suvita in apa apoi il stergi si asteptio sa se usuce. P.S.: trebuie sa ai parul blond sau cel putin un saten mai deschis, sper ca te-am ajutat, bye bye