| nikolettta a întrebat:

Cum pot face sa-mi reziste machiajul si in special fardul de ochi care mi se duce foarte repede toata noaptea? Diseara am un eveniment si nu am in casa primer sau altceva.Mentionez ca fond de ten nu folosesc, doar bb cream.Multumesc. Ofer fundita

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Pune bb cream ala si fixeaza cu o pudra si foloseste fard de ochi compact pudra, alea cu sclipici sunt un pic mai creamy se strang repede daca nu ai primer bun.

4 răspunsuri:
| wonderwoman123 a răspuns:

Un concealer fixat cu pudra.

| Andreea_Brandus_1995 a răspuns:

Nu stiu du-te la un salon să te machieze acolo

| Bibyy a răspuns:

Nu folositi o crema de ochi prea grasa sau prea mult produs. Zona va deveni alunecoasa, iar produsele aplicate vor migra. E important ca zona sa fie hidratata, dar nu exagerati.
Poate cel mai important pas: folositi primer si nu uitati de pleoapa inferioara! Rolul primer-ului este sa sporeasca rezistenta machiajului. [Nu-l confundati cu baza – ea face machiajul mai intens.] Exista o diversitate de astfel de produse.

Daca aplicati o baza pentru fard (baza / creion cremos / fard crema) pe linia genelor de jos, ar fi de preferat sa fie waterproof. Nu e obligatoriu, dar daca stiti ca aveti probleme, e o idee buna. Ah, si foarte important, nu trageti de piele! Pe langa faptul ca aceasta practica cauzeaza aparitia ridurilor, produsul se strange in pliuri si se intinde pe parcursul zilei.

Daca ati aplicat baza, aveti grija sa o amestecati inainte de a trece la aplicarea fardului. Folositi o pensula rigida si intindeti produsul pentru ca acesta sa nu migreze in liniile fine.
Aplicati fardul prin miscari de tapotare pe pleoapa mobila si pe linia genelor de jos – culoarea va fi mai intensa dar, cel mai important, veti asigura rezistenta acesteia mai mult timp.

Aplicati pudra sub fardul de pe linia genelor de jos, creand astfel un fel de bariera.

Aplicati o mascara waterproof daca stiti ca aveti probleme cu lacrimatul ochilor, mai ales pe linia genelor de jos.

| Alina1703 a răspuns:

Este un spray care fixează machiajul.