| zyra a întrebat:

Cum pot să-mi fac parul sa creasca repede si sanatos? remedii naturale, pastile?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa iei vitamine efervescente sau pilule de la doppelherz ( la mine isi fac efectul cele de la a la z dar au si complexe speciale pentru par ) si o dieta echilibrata este esentiala.

O perioada am folosit si fiole de la Revalid si imi crestea parul foarte repede, imi apareau si multe fire noi.

Daca vrei sa-ti aplici masti poti sa folosesti uleiul de ricin( ajuta la cresterea parului ) cu alte uleiuri. ex : masline, argan, cocos, migdale, jojoba Il aplici la radacina si pe lungime, acoperi parul cu o folie alimentara/casca de dus si un prosop. Poti sa-l lasi cat mai mult timp in par ca sa-si faca efectul. Dupa clateste-l cu doua samponari efectuate prin masajul scalpului cu ajutorul buricele degetelor.

Eu am observat ca de cand n-am mai folosit balsam sau masti din comert parul meu este mult mai sanatos, deja a trecut un an de cand l-am tuns si o sa mai aman tunderea lui pentru ca nu e ars sau despicat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uleiurile și măștile pentru creșterea părului sunt mituri.
Altceva, nu cunoști ce înseamnă fir despicat, fir deteriorat.
Nu există să stai un an fără să-ți tunzi vârfurile și să zici că n-ai nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e, habar nu am ce vorbesc si mai sunt si mioapa. De-aia nu vad tricoptiloza varfurilor mele, nici-o degradare a cuticulei sau vreun semn de par ars. Iertare mare guru al bulbului firului de par.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu că nu vezi, dar nu cunoști.
Și ăsta care a pus întrebarea te mai și crede.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Explica-mi te rog, ca sa stiu de acum inainte.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parul creste in medie 1-1.5cm/luna.
Biotina (vitamina B8) poate intarii si regenera radacina firului de par, dar nu poate infleunta cresterea lui mai rapida.
Remediile naturiste fac acelasi lucru, intaresc si fortifica radacina firului de par, dar nu pot "urgenta" cresterea firului de par, mai mult de cat este natural si normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit ca timpul poate sa faca acest lucru

| nugasescusernameliber a răspuns:

Tinctura de ardei iute este foarte buna, gasesti la plafar, in jur de 8 lei. Te masezi la radacini de 2-3 ori/saptamana sau iti pui intr-o sticluta si-ti pulverizezi pe scalp. Foloseste manusi sau fi atent/a sa nu-ti intre in ochi fiindca este... iute. Nu face miracole, sa-ti creasca parul peste noapte, dar accelereaza cresterea si in 3-4 sapt.incepe sa se vada rezultatul.

| kanechy a răspuns:

Incearca cu sampon de cai, poate pare o gluma sau ca te iau la misto, dar nu e asa! Stiu ca sunt baiat si astea, dar cand am vazut intrebarea mi.am amintit ce tocmai vorbisera colegele mele de la facultate acum cateva zile, cum ca au comandat sampon de cal iar unele din ele spuneau ca de cand se spala cu el ii regenereaza parul si ii da stralucire! Si ca ea avuse parul foarte ars de la placa, sincer avea un par dragut stralucea si astea, dar important e ca mi.a atras atentia fara sa vreau discutia lor despre acest sampon de am crezut ca asa fac ele glume intre ele, dar vb cu cineva mi-a spus ca e foarte eficienta doar ca nu merge pe ori ce scalp! Poate o sa razi de mine dar e adevarat ce iti spun! Sper sa iti fie de ajutor!

| zyra explică (pentru kanechy):

Am folosit sampon de cal, dar vreau ceva care să-mi protejeze varfurile pentru ca am o problema... Cum tai parul nu dureaza mult si se despica crying

| Alexandramc13 a răspuns:

Ulei de cocos

| RiaJn a răspuns:

Am folosit pana acum 1 luna șampon de cal si este un pret destul de bun, 1l 15 lei, a scazut semnificativ caderea părului, acum folosesc revalid si este pur si simplu minunat chiar dacă e putin mai scump, sper sa iti rezolvi problema prin oricare metoda pe care o alegi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RiaJn):

Ai cumparat din sensiblu? Acum la cumpararea samponului primesti cadou balsamul sau crema revalid ^^