| AndreeaShrott a întrebat:

Cum pot sa-mi inalbesc dintii fara sa merg la dentist?

Răspuns Câştigător
| ana233 a răspuns:

Pentru inceput, incorporeaza putina argila in pasta ta de dinti. Daca vrei, poti chiar inlocui pasta cu argila, macar o luna. Dupa fi ecare spalare, clateste-ti gura cu apa de argila, pe care o obtii amestecand 2 linguri de argila cu jumatate de litru de apa de cu seara pentru dimineata si de dimineata pentru seara. Inainte de folosire, agita compozitia bine. Daca alegi aceasta metoda, vei fi de doua ori in castig. Pentru ca, prin comparatie cu metodele din cabinetul stomatologic, argila nu subtiaza smaltul, ci, dimpotriva, il intareste, ajutand la remineralizarea lui.

1 Bea zilnic cel putin 6-8 pahare de apa pentru a-ti mentine dantura si gingiile sanatoase. Consumul adecvat de apa hidrateaza intregul organism, reprezentand in acelasi timp o modalitate excelenta de stimulare a producerii de saliva - cea mai buna cale de aparare a
danturii de bacteriile care provoaca aparitia cariilor.
2 Daca te numeri printre amatoarele de bauturi acidulate, inclusiv apa minerala carbogazoasa, ar fi bine s-o lasi mai moale. Acestea, pur si simplu, sapa in dinte, cauzand pierderi de smalt, iar, ulterior, carii. In plus, colorantii din compozitia lor omoara albul natural al dintilor, conferindu-le o culoare inestetica. Daca totusi nu poti renunta definitiv la ele, atunci macar foloseste un pai si ai grija ca lichidul sa ia contact cat mai putin cu dintii.
3 Evita rontaielile dintre mese. Imediat dupa rasfatul papilelor gustative, incepe ofensiva acizilor secretati de bacteriile prezente in cavitatea bucala. De aceea, cu cat mai des vei manca pe parcursul unei zile, cu atat dintii vor fi mai expusi afectiunilor stomatologice.
4 Pentru anihilarea acizilor care ataca smaltul dentar distrugandu-l, poarta cu tine, in gentuta, o sticluta cu solutie de bicarbonat de sodiu, pe care ti-o poti prepara cu usurinta (o lingurita la un pahar de apa) in fiecare dimineata, inainte sa pleci de-acasa. Clateste-ti gura cu aceasta apa de gura dupa fiecare gustarica. Cu un pH de 8, 4, bicarbonatul de sodiu este usor alcalin si neutralizeaza actiunea acizilor, protejandu-ti dantura de probleme.
5 Renunta la tigari! Este primul pas pe care trebuie sa-l faci, daca vrei o dantura alba-dalba. Un amplu studiu, desfasurat timp de 30 de ani, a scos la iveala faptul ca, pe langa ingalbenirea pronuntata a dintilor si afectiuni gingivale, fumul de tutun determina un risc de 70% mai mare de a suferi operatii de obturatie de canal, procedura chirurgicala care ajuta la salvarea dintelui bolnav.
UN SIRAG DE PERLE RARE
Bine, bine, vei spune, dar cu albirea dintilor cum ramane? In mod normal, o igiena bucala stricta ar trebui sa fie de ajuns pentru mentinerea albului natural al dintilor. Daca situatia o impune, fa-ti mai intai un detartraj. Apoi, iti propunem sa incepi albirea dintilor cu solutiile cele mai putin invazive, dar si mai putin scumpe. In acest sens, incearca sa folosesti fie alternativ, fie concomitent cu pasta de dinti, bicarbonatul de sodiu. Daca nu suporti pasta pura de bicarbonat, poti amesteca pasta din comert cu un praf de bicarbonat. Fiind usor abraziv, acesta va curata dantura in profunzime, fara a distruge smaltul, conferind dintilor un aspect placut.

10 răspunsuri:
| Lipsa47 a răspuns:

Poi in loc de pasta de dintii folosesti "sare" dar nu foarte multa si o sa ii albesti foarte repede si e si sanatos

| inteligenta a răspuns:

Este o pasta de dinti numita dentalux, si mai scrie pe ea whitening plus. Iti intareste zmaltul dintilor si ii albeste natural si sanatos sau poti folosi sare de bucatarie dar foarte putin in loc de pasta ...succes! funda? puppy dog eyes

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun o sa fi multumit

Sper sa te ajute

| temugin a răspuns:

Nu fumezi si te speli pe dinti

| ana233 a răspuns:

Funda?

| Schweitzer a răspuns:

Am si eu un articol pentru tine: http://divalife.ro/frumusete/albirea-naturala-a-dintilor
Sper sa iti placa!

| ღKimKimmyღ a răspuns:

Cu sare. big grin Dar nu pune foarte multa pe periuta (se pune in loc de pasta de dinti).

| Maria_Karina_1997 a răspuns:

Te duci la farmacie si iti cumperi folii speciale pentru asa ceva happy

| Vlad_Vladut_1997 a răspuns:

Si eu aveam acceasi problema si imi cumparasem de la o farmacie(sensyblue) o periuta si o anumita pasta de dinti nu stiu sa iti zic cum se numesc... dar daca te duci si intrebi la o farmacie pieruta pentru albarea dintlilor iti dau mai multe modele

| lorikik a răspuns:

Buna, in loc de pasta foloseste sare de bucatarie dar nu in cantitate mare cat crezi tu.si o sa ai dinti mai albi si sanatosi. spre exp. tatal meu nu a folosit niciodata pasta de dinti si nu a avut niciodata problema cu dinti, nu are cari si nu a mers la medic.succes