| GlontulAreMereuDreptate a întrebat:

Cum pot sa imi inalbesc dintii?

Fara dentist sau ceva scump.

Funda.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| PisicutaNebunatica a răspuns:

Dintii se pot albi frecandu-i cu bicarbonat de sodiu alimentar de 2-3 ori pe saptamana. Este si o metoda de a te spala pe dinti in lipsa de pasta de dinti. Nu are nici un efect secundar si da rezultate. Bicarbonatul de amoniu nu este bun pentru o asemenea practica. Multa sanatate si succes.

| Roberto a răspuns:

Te speli pe dinti cu pasta. Dupa te speli cu bicarbonat de sodiu.Ti se albesc instant.Ieftin si fara dentist.

| raluca1111 a răspuns:

Metodele de albire

Pasta de dinti

In general, aproape toate pastele de dinti indeparteaza petele de la suprafata, datorita particulelor abrazive pe care le contin. Pastele special dedicate albirii au in componenta niste substante chimice cu efect de slefuire blanda, ce ofera o eficienta ridicata in curatarea danturii. Pastele de dinti insa nu pot ajuta decat la eliminarea petelor superficiale, ele neavand puterea de a actiona in profunzime, in lipsa unui agent de albire. Produsele profesionale de albire, pe care ti le poate recomanda stomatologul, contin peroxid de hidrogen (o substanta cu efect de albire) si ajuta la eliminarea petelor aflate atat la suprafata dintilor, cat si in profunzime. Trebuie sa stii ca pastele de dinti nu fac decat sa indeparteze coloratiile extrinseci ale dintilor. Spre deosebire de ele, albirea profesionala, executata in cabinetul medicului stomatolog, poate schimba culoarea danturii cu de la 3 la 8 nuante.

Benzile si gelurile de albire

Gelurile pentru dinti ce pot fi procurate din supermarket sau magazine de cosmetica au in componenta peroxid si se aplica folosind o periuta. In general, ele se folosesc de 2 ori pe zi, timp de 14 zile. Totusi, trebuie citite instructiunile inainte de utilizare, deoarece fiecare are particularitatile sale. Exista, insa, si o albire prin geluri pe care o realizeaza pacientul acasa. Gelurile respective sunt date de catre medic in functie de sensibilitatea pacientului (exista mai multe concentratii: 10-16-35%). Ele se aplica in gutiere (conformatoare de plastic realizate in laborator pentru fiecare pacient). Cu ajutorul acestor gutiere gelul sta in contact strans cu smaltul si nici nu irita gingia pentru ca excesul se indeparteaza foarte usor. Perioada de aplicare este de 5 zile pentru fiecare arcada de la 1, 5 ore pana la 6 ore, in functie de concentratie. Benzile pentru dinti sunt foarte subtiri si adesea invizibile, fiind acoperite cu un strat de gel pe baza de peroxid. Ele se aplica, in general, de cate 2 ori pe zi (timp de 30 de minute), pe o perioada de 14 zile

| Luvly a răspuns:

Hey!
Cu pasta de dinti pe care o folosesti tu si cu sare big grin
La inceput are un gust ciudat, dar cu timpul te obisnuiesti si dupa cateva zile maxim o saptamana se vad rezultatele!
Pa, pa.

| MoroClau a răspuns:

Uite un articol bun si natural http://pregatit.com/......d-natural/

ce zici merit fundita?:>

| DeutsA29 a răspuns:

Aceeasi problema am avut'o si eu...acum folosesc pasta de dinti signal white now...da rezultate de la primul periaj.