| lolzdhan a întrebat:

Cum pot sa repar zgârieturile mici de pe pantofii de piele garantat?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cel mai simplu mod pentru a-i repara este folosirea unui ulei pentru bebeluşi. Aplică-l pe zonele zgâriate şi lasă până când se usucă. Curăţă apoi, iar dacă este necesar mai fă o dată această procedură.

Alt mod prin care poţi scăpa de zgârieturile de pe pantofi este cel cu lacul de unghii. Alege unul care să se potrivească cu culoarea pantofilor, apoi aplică-l cu atenţie. Lasă să se usuce, apoi bucură-te de rezultat!

Un alt truc constă în curăţarea cu ceară. Încălzeşte ceara şi aplică pe zgârieturi. După ce se usucă curăţă uşor cu un material moale. Dacă rămân urme trebuie doar să foloseşti cremă de pantofi şi gata, sunt ca noi!
Sfaturile de mai sus sunt luate de pe net. Eu l-am incercat pe cel cu ceara si a mers. Pe vremuri era ceara de pantofi sub forma tare. O topeai intr-un capac de metal si dadeai cu pensula. Astazi este ceara-crema. Este mai usor de dat. Cauta la chimicale. Daca nu gasesti cauta pe net. http://bit.ly/2QDxt2A

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat sa-ti spun ca dupa ceruire poti sa dai ( e chiar indicat) cu vopsea de pantofi (piele). Aia se gaseste cu siguranta in magazinele de chimice.

| lolzdhan explică (pentru Salontanul):

Este visinie culoarea si nu stiu daca gasesc crema pe culoarea asta dar pot sa folosesc luciu transparent de pantofi. Desi nu stiu cum l-as putea folosi.

| Salontanul a răspuns (pentru lolzdhan):

Intreaba-i si pe astia despre vopsea: http://bit.ly/2EyhteA