| allynutzadragutza a întrebat:

Cum pot sa scap de muscaturile de la tantari?

Răspuns Câştigător
| paul94 a răspuns:

Tratarea muscaturilor de tantar

Tratamentul pentru muscaturile de tantar incepe cu curatarea zonei si acordarea de atentie muscaturii imediat ce ati realizat ca v-a muscat. Un sapun usor si putina apa calduta este primul pas, apoi tamponati cu un prosop moale si rezistati tentatiei de a va scarpina. Scarpinatul sau frecatul va prelungi mancarimea, chiar daca pe moment va simtiti putin mai bine. Astfel evitati si introducerea de mizerie si bacterii in zona deschisa si aparitia unei infectii.

Daca nevoia de a va scarpina este coplesitoare, mai ales daca ati fost muscati de mai multe ori sau reactia este mai accentuata, exista diverse remedii impotriva muscaturilor de tantari, in orice farmacie, pentru a alina disconfortul.

Pentru a va prepara acasa propriul remediu folositi 2 parti praf de copt si o parte apa. Amestecati pana ajunge o pasta consistenta lipicioasa si aplicati direct pe muscatura. Pe masura ce se usuca va alina usturimea, mancarimea si inflamatia. Acesta este un bun tratament pentru cei cu piele sensibila si pentru copii, deoarece ingredientele sunt usoare si nu vor cauza iritatii. Dupa ce trece nevoia de a va scarpina puteti sa va spalati cu sapun, apa si apoi sa tamponati. Daca simptomele reapar, aplicati din nou pasta.

Pentru alinare rapida, mai ales cand nu sunteti acasa si nu aveti trusa de prim ajutor sau bucatarie, puneti gheata intr-un prosop si aplicati pe zona afectata. Chiar si o cutie rece de suc va poate alina disconfortul.

Gelul de aloe vera este darul perfect al naturii pentru tratarea muscaturilor de tantari. Racoarea alina simptomele si formeaza un strat de protectie dupa aplicare, pentru a reduce riscul infectiilor. Puteti aplica ori-de-cate-ori este nevoie. Este bine sa va spalati cu apa si sapun la cateva ore.

Din cabinetul medical puteti lua o crema cu 1% hidrocortizone, care va alina mancarimea. Daca aplicarea la suprafata nu rezolva imediat simptomele incercati sa luati un antiinflamator, precum ibuprofen. Acesta va ajuta la reducerea inflamarii zonei muscate. Pentru cazurile mai grave, va va ajuta un antihistaminic, dar consultati un medic inainte de administrare.

Daca muscaturile de tantar nu raspund la tratament si daca zona din jurul muscaturii se incalzeste, inroseste sau umfla, atunci s-a infectat. Este posibil sa fie nevoie de un tratament mai puternic.

Din pacate, pe langa iritatiile cauzate, tantarii poarta boli, le iau si le transporta de la o persoana la alta. Daca experimentati dureri de cap, febra, voma, friguri sau dureri musculare, inseamna ca ati contactat ceva mai mult decat o umflatura. Consultati un medic imediat, daca apar aceste simptome.

4 răspunsuri:
| Antonia90 a răspuns:

Dă-te cu alcool mentolat.La mine funcţionează. kiss Îl poţi cumpăra de la farmacie, şi nu e deloc scump.

| Miranda29 a răspuns:

Folosind spray special de tantari sau sa arzi pastile de tantari si te plimbi asa cu ele in mana prin toate camerele.

| yo_7132 a răspuns:

Foloseste spirt happy.sau te mai poti da cu NIVEA, dar ai eficienta e ideea cu spirtulwinking

| danytos a răspuns:

Pai date cu sprey de tantari ca sa nu te mai muste stay la soare sa se usece si eu am avut muscaturi, are la farmacie mistura speciala i ceri sa tio prepare insista ca zice ca nu, are eu am insistat si mi-a dat