| Elizaaa1234 a întrebat:

Am o problemă cu muşcăturile de țânțari...Ce ar trebui să fac ca să scap de bubițele roşii care au apărut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Zonele iritate (roșii) se retrag și dacă faci o baie. Stai aprox. 1h în cada cu apă fierbinte (cât să o suporți, dar nu atât de fierbinte, încât să te ardă). Nu te scărpina, oricât ai fi de tentată. Senzatia de mâncărime dispare și dacă tamponezi cu puțin oțet (nici măcar țânțarii nu mai au curaj să se apropie de tine, dacă simt mirosul oțetului).
http://sfatulparintilor.ro/......e-tantari/

| Ralukafay a răspuns:

Mergi la farmacie si vezi daca are crema pentru muscaturile de tantari.

| Eucumamajunsaici a răspuns:

Te dai cu betadina.winking