| Crs a întrebat:

Cum recunosc daca un parfum este original? Stiu pe cineva care vinde niste parfumuri, imi spune ca sunt originale, dar nu stiu ce sa cred. Le vinde destul de ieftin, sunt aduse din afara. Eu vroiam un Lacoste touch of pink, il da cu 70 de lei.Cum imi dau seama daca este fake?

16 răspunsuri:
| Crs explică:

Banuiesc ca sunt furate, de aceea le vinde mai ieftin. :-s

lolita
| lolita a răspuns:

In primul rand, numele parfumului respectiv sa fie scris corect, si in al doilea rand sa aiba nu miros puternic. daca nu stii cum miroase un parfum original este destul de greu sa detectezi unul fals.

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Iti spun sigur ca nu sint originale, eu am cumparat pe okazii si spuneau ca sint originale (ambalajul era ok)tot la 70 ron, un parfum original il cunosti dupa; mirosul trebuie sa persiste nu sa isi piarda mirosul in 8 ore, sa nu aiba impuritati, daca scutur sticluta de parfum, doar atunci cind parfumul este autentic bulele de aer dispar, daca nu dispar si prezinta spumos inseamna ca este facatura.

| L a răspuns:

In mod sigur nu e original la pretul pe care il are, mai bine iti strangi banii necesari si iti cumperi unul original. uite aici si o lista cu pret:http://www.shopmania.ro/......97995.html

Răspuns utilizator avertizat
| nicol20 a răspuns:

Simplu iti dai seama dupa persistenta mirosului.La parfumurile originale mirosul persista 2 -3 zile chiar si dupa spalare iar celelalte contra facute mirosul nu persista mai mult de ceva ore

| cosmic_ray a răspuns:

Nu stiu sa recunosc un parfum original dar stiu sa deosebesc o esenta de parfum de un parfum,
de ex daca cineva iti spune vreodata ca are esenta de parfum original poti testa veridicitatea lui gustandu-l.adica pui un pic pe deget si atingi varful limbii. daca e dulceag atunci nu e facatura, daca are gust de spirt(cum au parfumurile cu alcool) atunci sa se spele pe cap cu el.hee hee
si da ai grija cum au spus si ceilalti sa nu scrie numele gresit pe flacon
o prietena de-a mea si-a cumparat odata un parfum "original" care avea gramajul de 75 ml cand sa afle ca nu a existat niciodata parfum firma respectiva in sticle mari.doar de 30 ml.si a dat 110 ron pe el.

| craciunitza_7057 a răspuns:

Sigur e fake, daca vrei sa fie original incearca la duty free sau cauta ofertele de iarna in malluri de ex a fost o oferta la e arden sunflowers in cta la 65 ron poate gasesti si alte oferte oricum nici in aceste magazine nu am garantia ca sunt suta la suta originale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand trebuie sa aiba ambalajul original-cutia, sa fie un al doilea ambalaj transparent peste cutie (celofan, ceva de genul acesta) apoi pe cutia de carton sa fie trecut unde este facut, adresa, cand expira. Dupa ce il desfaci, pulverizezi la incheietura mainii si mirosi. daca miroase mai mult a alcool, nu e bun. daca nu tine mirosul cateva ore, e contrafacut. Trebuie sa vezi pe internet cum arata ambalajul de sticla si sa fie si cel pe care il cumperi, la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un parfum original persista in jur de 7 zile chiar mai mult.Degeaba are pretul mare daca el nu e bun(nu persista)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 70 de lei e fake...chiar si cei care le aduc din strainatate le dau la preturi de peste 150 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta pe cineva care face comenzi pe bigdiscountfragnances.com happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! pulverizeaza pe un geam de termopan, daca curge este fake daca ramane imprimat anseamna ca este originalhappy

| Fllly a răspuns:

Datzi pe o haina.
daca pateaza e sigur original daca nu pateaza e fleaclaughing.
vb serios...
ala original e mai uleios...de asta se da la incheieturi si nu pe hainewinking

| catas a răspuns:

E foarte greu sa iti dai seama daca e fake in functie de ambalaj sau detaliile vizuale (majoritatea replicilor copiaza aproape perfect detaliile vizuale), insa ceea ce poti face este sa testezi calitatea parfumului. Uite, de exemplu aici sunt date cateva detalii la care ar trebui sa fim atenti: http://doarparfumuri.com/cum-recunosti-un-parfum-original.html

| gabi_9009 a răspuns:

Pai iti zic eu cum e cel mai simplu...

il probezi pe un geam... daca se scurge inseamna ca e... zii tu?!?!:.winking