| Reyskate99 a întrebat:

Cum sa imi fac parul sa stea drept? e tot cret il dau cu apa il usuc cu uscatorul dupa il intind cu placa si sta ceva timp da dupa vreo 2-3 ore deja se ridica in unele parti.inafara de gel,spuma, fixativ...

Răspuns Câştigător
| BombonikThaa a răspuns:

Tratamentul de par cu keratina 61 2 Trimite prin emailMiercuri, 13 februarie Cea mai noua tendinta in materie de intretinere si indreptare a parului este tratamentul cu keratina.

O alternativa mai sigura decat tehnica japoneza de indreptare a parului tratamentul cu keratina da rezultate mai sigure si mentine parul mult mai sanatos. Ketarina este un tip de proteina care se gaseste in mod natural in firul de par, conferindu-i stralucire. Produsele cosmetice pentru coafat, cu ingredienti chimici, inlatura aceasta proteina din structura firului de par.

Astfel, tratamentul cu keratina echilibreaza nivelul acestei proteine, pentru a reda parului stralucirea.

Tratamentul brazilian cu keratina: este o tehnica de indreptare a parului care se executa in 3-4 ore. Poate fi facut acasa sau la un salon. Cum se face:

-se spala parul cu un sampon fara sodiu, pentru a elimina orice resturi de produse cosmetice, sebum, etc

-se usuca parul cu un uscator

-se imparte parul in suvite subtiri, pe care este aplicata solutia de keratina

-dupa aplicarea solutiei, parul se usuca din nou cu uscatorul

-se intinde parul, suvita cu suvita, cu o placa de par

In functie de lungimea parului, intreg procedeul poate dura pana la 4 ore. Tratamentul rezista intre 3-5 luni, dupa care va trebui reaplicat.

Dupa realizarea tratamentului cu keratina, parul tau va avea nevoie de o ingrijire speciala. In primele 3-4 zile va trebui sa eviti expunerea lui la umiditate (nu trebuie spalat, nu trebuie sa faci exercitii fizice ca sa transpiri). De asemenea, va trebui sa eviti accesoriile de par, precum aricii de cauciuc sau agrafele. In plus, va trebui sa folosesti produse de ingrijire pe baza de keratina, colagen sau polipeptide, care regenereaza si indreapta firul de par.

Beneficiile tratamentului cu keratina:

-odata tratat, parul se intretine mult mai usor

-dupa tratament, parul devine rezistent la caldura si umiditate

-tratamentul are un efect intens de hidratare, asa ca pana si parul deteriorat isi recapata stralucirea

-spre deosebire de tehnica japoneza de indreptare a parului, tratamentul cu keratina mentine parul sanatos chiar si dupa ce se curata.

Dezavantajele tratamentului cu keratina:

-cel mai mare dezavantaj, de care s-au plans foarte multe femei, este ca imediat dupa tratament parul nu trebuie atins, spalat, coafat, pentru macar trei zile, pentru a nu produce efecte adverse

-cu cat parul este spalat mai des, cu atat tratamentul se curata mai repede

-eficacitatea tratamentului depinde de modul in care este aplicat

-solutia de keratina, cand este aplicata pe par, elimina un gaz care poate da iritatii ale plamanilor, ochilor sau scalpului.happy

7 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Un şampon bun pentru fire rebele şi o placă de păr profesionistă.
De asemenea, îţi poţi aplica săptămânal o mască din ulei de ricin, gălbenuş de ou şi o fiolă de vitamina A.
Baftă!

| HardCore7750 a răspuns:

Daca nici asa nu poti cum ai zis tu, cu apa, uscator, placa, inseamna ca asa e el de la nastere

| adrianaioanated a răspuns:

Vezi aici http://ofashion.cabanova.com/indreapta-parul-usor.html
O sa fi multumita

Sper sa te ajute

| ElleElenaElle a răspuns:

Nu merge decat daca te duci la coafor.

| Toutui a răspuns:

Pune fixatic de la syoss, adică fa-te unpic cu placa cand s-a indreptat parul da-te cu fixativ iar dupa iarasi cu placa.

| Ruty a răspuns:

Buna. Poti sa folosesti indtreptatarul de par. Dar eu conside ca un om cu parul cret arata mult mai bine decat un om
cu parul drept

| Ruty a răspuns:

Oti folsi un tratament cu unt de cacao, te speli pe cap apoi te ungi cu unt de cacao(vezi sa fie t! opit)dupa aplicare stai cu el pe cap 10-15 minute apoi clatestete, te usuci apoi trebuie sa te pieptani. Daca ai volum parul (cred ca asta se intampla si cand nu ai volum)in primele doua zile nu o sa te saculte deloc. Dar in urmatoarele 2-3 saptamani o se ajeze foarte usor. Bafta t