| auroraa a întrebat:

Cum sa-mi deschid parul la culoare folosind metode naturale? adica nu la salon, va rog ajutati-ma happy am auzit ca daca iti clatesti parul cu ceai de musetel peste ceva timp se deschide la culoare, e adevarat? P. S. parul meu e castaniu intunecat

Răspuns Câştigător
| lSchizo a răspuns:

Da, este adevarat.
http://www.ziare.com/......ie-1136502
Ce raspunsuri am gasit pe net:
in tineretea mea imi deschideam culoarea parului(saten) cu apa oxigenata. ori puneam in apa de clatit, ori stergeam cu un tampon inmuiat in apa oxigenata suvite alese aleatoriu.nu am avut probleme cu deteriorarea.nu fusese vopsit niciodata. incearca alternativ cu ceaiul de musetel care nu iti va face rau in nici un caz. frunzele de nuc sunt recomandate roscatelor
Tratamentul cu cafea este unul de care puţini ştiu, dar foarte eficient. Se face un litru de cafea foarte concentrată (fără zahăr), se lasă la răcit, după care se aplică pe părul umed, asemeni tratamentului cu muşeţel şi al celui cu lămâie. După, se clăteşte bine şi se va observa o nuanţă mai închisă a părului.

Tratamentul cu coji de nucă îi poate da o tentă de roşcat părului tău, pe lângă cea închisă. Dar dacă asta doreşti, ar fi bine să încerci. Trebuie să fierbi o mână de coji de nucă în apă, până observi că aceasta îşi schimbă culoarea (se înnegreşte). O aplici asemănător celorlalte tratamente naturiste pentru vopsirea părului şi admiri rezultatul.

| MrsEinstein a răspuns (pentru lSchizo):

Ce fel de coji? verzi, sau normale adică învelişul nucii.

5 răspunsuri:
| christina94 a răspuns:

Da. e adevarat happy
Si zeama de lamaie e buna :*
bafta

| pufyy a răspuns:

Buna! frunzele de nuc sunt f bune pentru deschiderea culorii parului. trebuie sa faci doar un fel de "ceai de nuc" dupa care te speli pe cap cu ajutorul acelei ape si apoi te clatesti normal. La mine a functionat, parul se deschide avand o culoare oarecum roscata si e bun si pentru a deveni parul mai matasos.
Sper ca te'am ajutat.
Fundita?
big grin

| Kitty20 a răspuns:

Parul blond- castaniu se poate deschide?

| Namastee a răspuns:

Ceai de musetel :*