| Gabytza_2059 a întrebat:

Buna? Ce credeti.sau poate stiti. Daca am parul castaniu si ma clatesc cu musetel. oare mi se deschide la culoare?(am inteles ca de la musetel ti se deschide la culoare.doar ca nu stiu ce nuanta trebuie sa ai )

1 răspuns:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Nu se deschide la culoare dar este benefic.
Pui trei cesti de apa si musetelul intr-o oala, pe care o pui la foc mic pe aragaz. Trebuie lasat la fiert pana apa capata o culoare usor aurie.

Cratita trebuie indepartata de caldura, pentru a permite lichidului sa se raceasca. Apoi iei o lamaie mare si coapta si storci sucul in apa. Apoi amesteca foarte bine lichidul.

Acest amestec se pune la frigider pentru a se raci. Daca amestecul va fi rece, va inchide porii parului. Acest lucru va face parul mai moale. De asemenea, parul va fi protejat de orice fel de daune.
pai clateste parul cu acest amestec. Asigura-te ca amestecul ajunge pe tot parul. Pune pe par un prosop si stai asa aproximativ zece minute. Apoi parul trebuie clatit cu apa rece. Dupa acest lucru, parul este lasat sa se usuce in mod natural.

Dupa uscarea parului, vei observa ca este mai moale si mai matasos