| dragutzyk a întrebat:

Cum sa nu ma mai doara cand ma epilez.Azi m-am epilat prima data si a fost groaznic. Ajutor,

Răspuns Câştigător
| Str3n6arizza a răspuns:

Buna! Tu nu ai mentionat cu ce anume te-ai epilat: ceara, epilator etc. Eu una folosesc epilatorul si ceea ce ma ajuta sunt:
1. Pielea cat mai hidratata! O piele hiratata diminueaza durerile si impiedica firele de par sa creasca pe sub pielewinking;
2. Dupa epilat e buna metoda cu alternarea dusului cald cu cel rece (pune sangele in miscare si roseata dispare mai repede (mai ales la picioare));
3. Durerea de la epilat e ca si durerea de cap: la zgomote devine insuportabila :-ss eu cand ma epilez imi bag castile in urechi si dau drumul la muzica atat cat pot de tare. Pot afirma din propria experienta ca doare de 5 poate chiar de 10 ori mai putin cand ascult muzicawinking.

Oricum doresc sa te felicit pentru initiativa- mie mi-a luat o luna pana sa-mi fac curaj sa ma epilez ca lumea laughing)
Printre epilatoarele cele mai eficiente : Philips satinelle ice si Braun silk epil. Si inca un tip: e mai usor sa te epilezi imediat dupa ce ai facut baie deoarece pielea este moale si firele se desprind mai usorwinking Sper ca ti-au folosit sfaturile mele te pup si iti doresc o seara cat mai frumoasa :*

14 răspunsuri:
| Sara a răspuns:

Normal draga sa te doara, ce crezi suferim la frumusete. Pai cu epilatorul a durut acum prima oara, apoi cand firele vor fi mai scurte, subtiri si mai rare nici nu le vei mai simti. Iti recomand sa folosesti o crema speciala pentru dupa epilat sau crema hidratanta. Spor. Iar daca e cu ceara, chiar nu ai ce sa-i faci. Toate suferim!

| Liviu a răspuns:

Asa e prima data
Eu era sa mi-o tai prima data lolstraight face
Acuma fac ochii cat cepele cand ma epilezrolling on the floor)
Uhm...naspa sa ramai fara :-s

| larrii a răspuns:

Prima oara e normal sa te doara... ai sa te obisnuiesti cu timpul. Depinde si cu ce te epilezi... cu ceara calda e mai bine fata de aparatul epilator ca ti se deschid porii si ies firele mai bine big grin

| Byushka a răspuns:

Vezi tu baba sufera la frumusetewinking. Daca te faci cu ceara happy asta e nu ai ce-i face.

In schimb poti folosi alte metode care intr-adevar nu-s asa eficiente ca ceara dar sunt mai putin dureroase big grin. Poti folosi creme sau un aparat care poate fi folosit si sub apa happy...

| stefanutza27 a răspuns:

Daca ai epilator care merge si in apa epileaza-te in apa.

| andreetgv a răspuns:

Daca ai epilator tine piciorul sau zona in care te epilezi incordata sau foloseste multa crema epilatoare de la Veet

| Andreea_1745 a răspuns:

Pai depinde cu ce te epilezi. Daca te eplilezi cu crema depilatoare nu te doare absolut deloc, dar daca folosesti ceara cu benzi sau aparat doare destul de tare. Incearca sa suporti durerea daca esti intr-unul dintre ultimile cazuri iar dupa ce te epilezi sa te dai cu crema de corp sau crema de galbenele (este foarte buna, o folosesc si eu), iti va face pielea catifelata si fina! Bafta!

| ionik_1763 a răspuns:

Deci eu am avut noroc, am luat un epilator si mi-era frica sa ma epilez, am stat si m-am uitat la el vreo 2 saptamani, pana ce am zis "Mai daca toata lumea face asta eu de ce nu pot?"Si cand am incercat n-am simtit ABSOLUT DE LOC parca-mi face masaj (depinde si de care iei, eu am luat unu ieftin 50 lei) Noroc :*

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat la fel ca ionik. Eu m-am epilat cu Braun silk epil prima oara si nu m-a durut si de atunci pe ala il folosesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer. Si eu trec prin acelasi chin, dar daca nu ma concentrez atat de tare ca ma doare lol ca trece, te vei obisnui. :*:*

Alte răspunsuri
| ottovintila a răspuns:

Felicitari ai luat o decizie foarte importanta. Este foarte important ce fel de ceara folosesti. Cea clasica cu miere de albine este cea mai apreciata deoarece este pentru toate tipurile de ten. Se mai foloseste cea cu azulena sau cea cu aloe pentru ten un epilat la o temperatura mai inalta - asta daca suporti temperatura este recomandata pentru ca incalzeste locul si deschide porii ca sa se faca o extragere mai nedureroasa.
Mai exista si ceara cu titaniu (roz) pentru un ten mai sensibil. Toate acestea produse profesionale le poti gasi la Total Pro Beauty www.tpb.ro