| LiLu a întrebat:

Cum sa scap de cosuri?

Răspuns Câştigător
150 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am folosit zynerit, este destul de bun, dar dupa o perioada nu-si mai face efectul...de la o vreme am probleme cu cosurile si nu stiu ce sa mai fac sa scap de ele.Le storc pentru ca sunt inestetice, nu am folosit pana acun fondul de ten, dar pentru a acoperii aceste acnee folosesc.Ce sfaturi imi puteti da?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te ia de la farmacie tinctura de iod te ajuta mult medicul meu mi la recomandat ma dau de 2 zilre si mi-a disparut din ele cand te dai ia un betisor de ureche si baga in solutie si puneti pe cosuri o sa te gadale sau piste dar o sa treaca cu cat te lasi mai mult timp e mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu folosi zynerit.iti trec pentru o perioada si apoi apar iar.si apoi zyneritul nu-si mai face efectul.si te dai degeaba. infuzie cu ceai de musetel.si ff practic si necostisitor:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu aknesol...sincer e bun dupa aprox 3 zile imi trec

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa scapi de problema cosurilor si ale acneei in doar 1 saptamana? Vrei sa ai un ten foarte curat si frumos? Vrei sa nu se mai rada de tine? Vrei sa fi dat drept exemplu? Atunci Trimite`mi un e`mail pe adresa de Y! M : Who_i.am17@yahoo.com si te voi ajuta sa scapit de cosuri rapid si usor fara tratamente costisitoare si Gratis! Nu mai sta sa faci cicatrice si punte negre.Trimite`mi un e`mail acum!

| AndreyG a răspuns:

Imi spuneti si mie daca tratamentul cu urina functioneaza? As vrea sa imi spuneti in cat timp ati vazut diferente etc etc.Si chestia cu a face sex nu merge pentru toata lumea deoarece cosurile apar la adolescenti si la 15-16 ani n-ai cum sa faci sex pentru ca poti lua SIDA, HIV etc.

| ?maryna? a răspuns:

1:nu mai stoarce cosurile pentru ca apar altele si daca ai unul mare demachiazate inainte si dupa pe fata si cu sapun pe maini
2:demachiazate dimineata si seara sicateodata si la pranz iti recomand demachaintul de la yves rocher nu da cu sapun pe fata
3:indeparteaza parul de pe fata pentru ca parul nespalat in atingerea frunti o irita si produce cosurile si punctele negre
4:Stresul si somnul foarte putin cresc producerea sebumului pielii, care, in combinatie cu praful si mizeria, blocheaza respiratia
porilor dormi la pranz 30 de m si noapte 8 ore
5:schimbati fata de perna in fiecare saptamana pentru ca pe ea aduna bacterile si degeaba faci tratamente daca nu schimbi fata de perna

| Claudia10girl a răspuns:

Cauta produsele de la vervory. Pentru mine au functionat, m-au vindecat complet.

| Hopefree a răspuns:

Eu personal am folosit urmatoarele:zeama stoarsa de la castraveti cu zeama de lamaie si cu 2 linguri de argila dupa care am amestecat bine si m-am dat pe fata incearca si tu are efecte depurative destul de bune si sa stii ca efectul se vede dupa max 2 saptamani sigur

| cristinutza07 a răspuns:

Retete pentru combaterea acneei si a punctelor negre
Reteta 1. BRUSTUR :
a) cataplasme cu sucul obtinut din radacina proaspata;

b) decoct din 10-15 g radacina proaspata la 200 ml de apa; se fierb 10-15 minute la foc moderat, se lasa sa se raceasca pana la caldut, se strecoara, se sterge fata cu solutia obtinuta folosindu-se un tampon de vata, apoi se aplica o compresa timp de 30 de minute.

Reteta 2. CAIS :
masca din caise ajunse la maturitatea fiziologica (bine coapte); se inlatura samburele si se zdrobesc bine, dupa care se aseaza pe fata; dupa 30 de minute se curata si se spala cu o infuzie de musetel. Tonifica pielea si favorizeaza scoaterea punctelor negre.

Reteta 3. FASOLE :
a) decoct din trei linguri de teci uscate maruntite la 750 ml apa; totul se fierbe 20 de minute, se lasa sa se raceasca pana la caldut, se strecoara, se bea intreaga cantitate in cursul unei zile in trei reprize (dimineata, pranz si seara) fara a se indulci;

b) decoct din teci verzi; se fierb 30 de minute, se lasa sa se raceasca pana la caldut, se strecoara, se sterge fata cu solutia obtinuta, apoi se pun comprese folosindu-se un tifon.

Reteta 4. FRASIN :
infuzie din 100 g flori sau frunze uscate si maruntite peste care se toarna un litru de apa clocotita; se lasa acoperita 30 de minute, se strecoara, se fac spalaturi locale.

Reteta 5. HAMEI:
infuzie din doua linguri de conuri maruntite peste care se toarna o cana (250 ml) cu apa clocotita; se lasa acoperita 20-30 de minute, se strecoara, se aplica comprese locale folosindu-se un pansament steril.

Reteta 6. HREAN :
macerat din 30 g radacina proaspata taiata marunt la 500 ml apa; se lasa 60 de minute, se strecoara, se sterge fata cu solutia obtinuta folosindu-se un tampon de vata.

Reteta 7. IARBA DE SOLDINA :
suc obtinut din planta proaspata prin frecarea ei intre palme si intinderea pe obraz. inainte de a sfarama planta in palme, fata se spala cu apa de ploaie calda.

Reteta 8. LEVANTICA :
infuzie din 5 g planta peste care se toarna 100 ml apa clocotita; se lasa acoperita 15-20 de minute; se strecoara, se aplica comprese, pe fata folosindu-se un pansament sau tifon steril.

Reteta 9. MAR :
cataplasma cu pasta obtinuta prin fierberea merelor in lapte dulce; acestea se taie in fragmente, se fierb in lapte pana devin moi, se strivesc si se aplica pe fata timp 30 de minute, dupa care se indeparteaza si se spala fata cu o infuzie de musetel.

Reteta 10. MARAR:
infuzie din o lingura pulbere seminte peste care se toarna o jumatate de cana cu apa clocotita (100 ml); se lasa acoperita 20 de minute; se strecoara, se fac tamponari pe fata cu un tampon de vata.

Reteta 11. MORCOV :
masca cu radacina data pe razatoare; se tine pe fata 20-30 de minute, apoi se inlatura si se sterge tenul cu infuzie de musetel. Combate acneea.

Reteta 12. NAP :
cataplasma cu radacina fiarta sau coapta; se maseaza locul pentru a-si lasa sucul; se lasa 20-30 de minute, dupa care se curata fata. Combate acneea.

Reteta 13. ROSIE :
masca din suc proaspat de rosii amestecat cu amidon sau talc; se tine pe ten 20-30 de minute; se inlatura, se scot punctele negre, dupa care se spala fata cu felii de rosii, cate 20 de minute, apoi se spala cu apa calduta; tratamentul dureaza trei-patru saptamani si este util in tratarea acneei.

Reteta 14. ROZMARIN :
tinctura din o lingura planta maruntita introdusa la macerat 30 de zile; se strecoara, se pastreaza intr-o sticla inchisa la culoare; se tamponeaza fata dupa ce in prealabil a fost spalata cu apa.

Reteta 15. SCAIUL DRACULUI:
infuzie din o lingurita rizom uscat si maruntit, peste care se toarna 200 ml de apa clocotita; se lasa acoperita 20-30 de minute; se strecoara; se spala fata cu solutia obtinuta folsindu-se un tampon de vata, dupa care se pun comprese. inchide porii. Combate acneea.

Reteta 16. URECHELNITA:
ungerea tenului cu suc proaspat extras din planta; planta se piseaza in mojar si pasta obtinuta se stoarce prin tifon.

Reteta 17. URZICA :
a) infuzie din 50 g frunze uscate peste care se toarna un litru de apa clocotita; se lasa acoperita 30 de minute; se strecoara; se spala fata cu solutia obtinuta;

b) decoct din 100 g urzici proaspete la 500 ml apa clocotita; se fierb 15 minute, se lasa la racit pana la caldut; se strecoara; se spala fata. Actiune buna in acnee.

Reteta 18. VARZA :
suc obtinut prin presarea frunzelor. Se aplica lotionari pe tenul acneic.

Reteta 19. VITA DE VIE :
seva obtinuta primavara prin taierea coardelor se foloseste la ungerea tenurilor acneice.
sper sa iti fie de ajutor

| dance4life a răspuns:

Eu am folosit zynerit, destul de mult timp, la un mom dat ni si-a mai facut efectulbig grin si am facut o acnee de toata frumusetealaughing am scapat de ea cu revitol acne moisturizing creambig grin

| Dayaniss a răspuns:

Zyneritul e solutia happy

| superman a răspuns:

Mult sex laughing

| klumea a răspuns:

Poi iti spun eu metoda cea mai simpla :
In primul rand dai te speli pe fata apoi dai cu urina apoi cu zinerit apoi cu mibazon daca nu trece nici cu toate chestiile astea pe fata trebuie sa te imbeti sa te droghezi sa inebunesti sa te arunci cu fata in mocirla in care nu mai porcii stau si apoi sa alergi ca un nebun apoi cu noroiu pe fata dai cu spirt amestecat cu gaz si dai foc si te arunci iar cu fata in mocirla faci asta de 10 ori apoi te duci si faci sex oral cuiva si sunt sigur ca ti va trece.

| krystyan a răspuns:

Eu tot asa mi-am spart un cos si a doua zi mi-a aparut vreo 10

| Deeutssa18 a răspuns:

Eu am incercat Acneon de la Walmark si a dat rezultate dar trebuie sa respecti strict ce scrie pe prospect pentru a da rezultate altfel dai banii degeaba. Sper sa iti/va fie de folos.

| xyz a răspuns:

Zineryt

| gabriela_2071 a răspuns:

Lilu, foloseste produse cosmetice de la oriflame pentru cosuri, si eu am avut aceeasi problema si aceste produse dau rezultate garantate.acum nu mai am nici un cos. poti sa ma contactezi la:emutza_cosmina@yahoo.com

| Zuzu_3185 a răspuns:

Pai eu am incercat fucidin si la mine merge.
cel putin la tenul meu sensibil da` mai bine consults un dermatolog:d

| ally25 a răspuns:

Eu am incercat coaja de portocala cu apa si putina miere. happy Faci asa :razi coaja de portocala intr-un bol, pui apa si mierea si lasi cam 10 min sa se dizolve mierea.Te ungi pe fata si lasi cam 30 min. apoi te speli cu sapun de fata, dar iti recomand sa faci asta seara pana sa te culci
Sper sa te AjUtE! happy

| antonietta a răspuns:

Zynerit e bun doar cand faci tratament cu el, dupa intreruperea acestuia cosurile reapar.

| iulia_4399 a răspuns:

Buna,si eu ma lupt cu aceeas problemasad.De 2 ani am incercat tot felul de produse si tratamente:masca de argila,garnier,clean an clear,clearasil,gerovital plant,diprosalic,emilplant,malai,infuzie cu ceai de musetel, dermatolog si salon de cosmetica etc, dar nimic nu a dat roadesad. Cremele is bune daca le folosesti tot timpul... Aveti idei?:-s

| iulia_7165 a răspuns:

Buna! Am 14 ani si pana acum ma confruntam si eu cu acneea, aveam probleme serioase mai mereu imi aparaeau cosuri, dar am folosit crema ERITROACNOLde la MEBRA.Costa doar 7 lei si este foarte buna! Incearc'o!

| KAmikazze a răspuns:

Du-te la farmacie si cumpara'ti alifia " Fluocinolon N " si aplic'o pe fata. Si stai toata noaptea cu ea. :] Succes!

| Camatarul a răspuns:

Zynerit, creme de fata, urina, sunt numai tampenii. In perioada pubertatii nu poti scapa de cosuri ( cazurile sunt foare rare) in cel mai bun caz unele medicamente pot calma temporar tenul dar nu este prea util.
Exista un singur medicament in lume care in 3 luni iti face sa dispara absolut toate cosurile si urmele lasate de acestea, si nu iti vor mai aparea niciodata. Este frantuzesc cred si se numeste ROACCUTANE. Deoarece este extrem de eficient 99% din cazuri scap de cosuri definitiv si foarte puternic si actioneaza hormonal. De accea sugerez sa iei acest medicament doar in supravegherea unui medic dermatolog.
Succes!

| YourDaddy a răspuns:

Sex!

| Sn_Lera_1998 a răspuns:

1. Unul dintre cele mai bune si usoare remedii pentru a scapa cosuri este pasta de dinti. Aplica peste cos putina pasta si las-o sa actioneze peste noapte. Aceasta absoarbe sebumul si ii confera un efect de racorire.

2. Mananca fructe si legume proaspete. Aceste alimente sunt surse importante de vitamine, antioxidanti si alti nutrienti, care sunt esentiali in vindecarea pielii si eliminarea acneei.

3. Acneea se declanseaza cand bacteriile intra in pori. Interiorul porilor este cald, iar murdaria de pe fata le ofera bacteriilor mediul propice de dezvoltare. Pentru a evita acest lucru, trebuie sa mentii o igiena adecvata a tenului. Spala-te pe fata cu un produs special de doua ori pe zi.

4. Uleiul de masline este indicat pentru curatarea tenului. Acesta are un ph neutru si curata pielea in profunzime, eliminand bacteriile si impuritatile. Foloseste uleiul de masline in locul demachiantului obisnuit, in fiecare seara.

5. Prepara-ti singura o masca exfolianta. Ia coaja de la o portocala si fa-o pasta, utilizand un blender. Amesteca pasta cu praf de piatra ponce si cu putina apa. Aplica amestecul pe zona problematica si lasa-l sa actioneze peste noapte.

6. Hidratarea este esentiala pentru a avea un ten frumos. Bea cat mai multa apa! Acest lucru te ajuta sa elimini toxinele din organism.

7. Daca ai cosuri, este esential sa nu incerci sa le storci! Acest lucru va face ca infectia sa se transfere pe maini si apoi pe alte zone ale fetei. Lasa cosul sa se vindece singur! Astfel, eviti sa ramai cu semne permanente.

| ionelutzy a răspuns:

Nu stiu si eu am incercat de toate dar nu a mers, iar medicul de familie mi-a spus ca-mi va trece la momentul potrivit

| anna_3243 a răspuns:

Offf si eu am ffff.multe cosuri am incercat tot am fost la dermatolog am luat 3 luni tratament mi-au trecut timp de 3 luni si au aparut iar mult mai multe, nu stiu ce sa ma mai fac, ma puteti ajuta?