anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa scap de punctele negre de pe nas? se poate ca de la punctele negre nasul sa fie foarte uleios? sau chiar sa se irite?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Există produse special concepute pentru diferite tipuri. Măștile negre sunt de multe ori o alegere bună, dar există și tratamente naturale.
Nu sunt în măsură de a da sfaturi de frumusețe, așa că las mai jos un link cu tratamentul punctelor negre.

https://www.nomasvello.ro/blog/2016/07/22/tratament-puncte-negre/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este invers.Din cauza excesului de sebum pentru care ai nasul uleios apar acele puncte negre.Ele sunt mai frecvente la cei cu ten mixt/gras din cauză că ei au porii dilatați unde se acumulează sebumul împreună cu praful, se oxidează şi prind acea culoare neagră.Nu ştiu ce să zic de acea iritație.Nu cred că are legătură cu punctele negre.Se poate să te fi iritat din cauză că probabil ai insistat prea mult când te curățai pe acea zonă sau ți-e pielea deshidratată acolo.Şi eu am puncte negre şi am încercat foarte multe lucruri ca să scap de ele, dar nu prea m-au ajutat, dar îți dau câteva idei, poate la tine funcționează. Poți încerca cu un albuş de ou(fără gălbenuş)pe care îl bați până se face acea spumă după care ți-l aplici pe fața curățată în prealabil folosind o pensulă/dischetă demachiantă etc.(ce ai la îndemână după care iei şervețele/hârtie igienică şi desprinzi uşor strat cu strat (de obicei au vreo 2-3 straturi, tu ai nevoie doar de unul pe o zonă pentru că altfel este prea gros) şi dai şi peste el cu albuş până devine transparent. Aştepți vreo 20 de minute până simți că s-a uscat peste tot şi desprinzi uşor după care te cureți ca de obicei.Asta ar fi o variantă, iar alta ar fi cu o lingură de gelatină şi vreo 2 linguri de lapte cald(nu prea fierbinte) pe care le amesteci şi le aplici pe fața curată şi aştepți din nou vreo 20 de minute sau până se usucă şi ar trebui să se facă ca o bandă pe care o dezlipeşti uşor, iar apoi te cureți din nou.Pentru puncte negre mai sunt şi în magazine tot felul de benzi,măşti, etc., dar nu pot garanta pentru ele, cum nici pentru astea nu pot.Aa, şi încă ceva.Ca aceste tratamente făcute să fie eficiente este de preferat să stai vreo 15 minute înainte la baie de aburi.Fierbi apă într-o oală, pui o lingură sau două de ceai(ex:muşețel), lasă-l să infuzeze vreo 5 minute apoi pune-te cu fața deaspura oalei, acoperă-te cu un prosop mai gros şi stai aşa vreo 15 minute după care te poți apuca de celelalte.Baia de aburi este importantă pentru că deschide porii şi sunt şanse mai multe ca tratamentele să îşi facă efectul. Dacă nu ai timp(sau chef) de baia de aburi ai putea şi imediat după ce faci duş, deşi nu cred că are prea mare efect atunci.

Întrebări similare