| NoOne18 a întrebat:

Cum scap de puncte negre(fara stoarcere)?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Tocmai de asta vorbesc, pentru ca sunt destul de documentata(si experimentata) ca sa imi permit sa ii dau sfaturi.Eu am multe semne de la punctele negre si daca ea nu invata cum sa scape de problema asta si cum sa o previna in continuare, o sa fie foarte rau.
Nu tricoul este scopul acestui site...nu vreau sa ma cert cu nimeni si nici sa fac chat aici.

24 răspunsuri:
| NoOne18 explică (pentru KellyGreen):

Dar iti ingrasa pielea cum a spus "albinutzza"(o pers. care a raspuns la aceasta intrebara in legatura cu punctele negre)?

| KellyGreen a răspuns (pentru NoOne18):

Crema antiseptica? Nu, nu ingrasa tenul.

| Akid a răspuns:

Solutii speciale, cum ar fi acelea de la avon, clearskin. sunt ieftine si bune.

| Bondarel99 a răspuns:

"Fara stoarcere"? Vrei sa se dizolve sau ce?laughingDe puncte negre nu poti scapa decat daca le scoti(prin exfolierea tenului).Nu-ti da in niciun caz cu creme pe fata ca nivea sau alte porcarii pentru ca ti se va ingrasa si mai mult tenul si vei avea fata plina de puncte negre.
Trebuie sa ti le scoti.Fa-ti mai intai o baie de aburi(pune intr-un vas apa fierbinte si stai deasupra aburului cateva minute) pentru a-ti deschide porii si dupa aia iei un prosop mai aspru si ti-l freci de fata ca sa elimini celulele moarte si sa-ti lase pielea curata fara puncte negre. Poti folosi si un gel exfoliant. Daca ai puncte mari, scoate-le presand pielea cu degetele ca si cand ai stoarce cosurile. Dupa ce ai terminat, dati cu apa rece din abundenta ca sa inchizi la loc porii.
Si ai grija de tenul tau in fiecare zi ca sa previi aparitia puntelor negre.Foloseste dimineata si seara gel de curatare si lotiune tonica si vei vedea ca nu vei mai avea astfel de probleme. Tenul gras necesita atentie deosebita si daca nu previi aceste probleme, vei ramane si cu semne pe fata pe care nu mai poti sa le scoti...ti-o spun din experienta, acum am inteles cum e tenul meu si care e treaba cu punctele negre.

| Bondarel99 a răspuns:

Buna,tot eu big grin...deci toate aceste masti si plasturi care iti sunt recomandate sunt bune de ceva, dar fac doar jumate din treaba, adica tin locul prosopului din raspunsul meu de mai sus laughing tot trebuie sa faci infuzia aia cu aburi ca sa-ti deschizi porii.eu zic sa incerci metoda mea inainte sa dai banii pe toate aceste lucruri...eu vreau doar sa te ajut, stiu cum e sa ai puncte negre si sa nu poti scapa de ele.

| NoOne18 explică (pentru Bondarel99):

Si daca incerc tratamente naturale? Merge oare, ai incercat?

| Bondarel99 a răspuns (pentru NoOne18):

Cum adica tratamente naturale? Ti-am explicat deja ca daca vrei sa scapi de punctele negre trebuie sa le inlaturi, sa iti exfoliezi pielea ca sa iasa la suprafata cele mici si daca ai si din alea mari, nu ai alta solutie decat sa le iei cu mana(sa le storci).Tu iti inchipui ca daca iti dai cu ceva pe fata si lasi putin acolo dispar ca prin minune?laughing in niciun caz.Trebuie sa fortezi pielea ca sa iasa...incearca ce ti-am scris prima data si vei vedea, daca nu vrei du-te la cosmetica si sa vezi acolo care e procedura.
Astia care ti-au raspuns la intrebare habar n-au pe ce lume traiesc.Fratilor,daca nu stiti exact cum sa ii rezolvati problema, luati-va naibii mainile de pe tastatura si nu ii mai dati sfaturi cretine!

| positivity a răspuns:

Pentru puncte negre, îți recomand să folosești niște plasturi speciali.
http://becoming-a-diva.blogspot.ro/2011/07/frumusete-la-minut-acneea.html
Succes şi sărbători fericite!

| LolaLollita a răspuns:

Incearca masca de fata pentru indepartarea punctelor negre de la Planet Spa, Avon. Sunt foarte multumita de produsele lor.

| NoOne18 explică (pentru LolaLollita):

Dar iti ingrasa pielea cum a spus "albinutzza"(o pers. care a raspuns la aceasta intrebara in legatura cu punctele negre)?

| introduaicinumele a răspuns:

Intreaba la farmacie de creme si daca nu rezolva nimic, consulta un dermatolog!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la dermotolog medic care se ocupa cu studierea pielii

| Resurrection a răspuns:

Eu folosesc o masca importiva punctelor negre de la Oriflame. ai putea sa o incerci. Costa 10 lei si trebuie sa o folosesti de 2-3 ori pe saptamana

Răspuns utilizator avertizat
| DaftPunk a răspuns:

Acid sulfuric.
Iti ia tot.Inclusiv pieleawinking

Craciun Fericit

| AmanoYuno a răspuns:

Exista o crema de la clan&clear.e foarte buna si se gaseste in farmacii

| xFakeSmilex a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu incerci produsele de la Avon sau Oriflame pe care toti ti le baga pe gat (sincer). Am incercat si eu si chiar nu au efect. Sunt doar o mare prostie.

Eu iti recomand: plasturii Montagne Jounnesse!
Eu mi i-am cumpărat din Kaufland la prețul de 8 (vigulă nu știu cât)...mai exact 9 lei.
1. Am urmat instrucțiunile.Am umezit nasul, am aplicat plasturele și am așteptat 20 minute.
2.Lipsa experienței își spune cuvântul.Am format o bulă de aer în plasture iar punctele negre nu au ieșit de acolo.E vina mea.
3.Nasul meu după dezlipirea plasturelui era roz, iar după ce m-am clătit cu apă rece și-a revenit.
Și 4... am fost mulțumită de rezultat.

Incearca! big grin

| paulacarry a răspuns:

Îţi trebuie doar un albuş de ou, o lingură cu suc proaspăt de lămâie şi un şerveţel de hârtie. Dar înainte de a pregăti benzile pentru puncte negre trebuie să-ţi pregăteşti tenul urmând aceşti paşi:

1. Demachiază-te şi curăţă bine faţa cu un produs special.
2. Foloseşte un scrub blând. Poate fi preparat în casă – de exemplu un scrub cu zaţ de cafea – sau cumpărat.

Sursa: Mască naturală: Cum să scapi de punctele negre în 30 de minute | Unica.ro http://www.unica.ro/......23771.html
3. Fă o baie de aburi! Pune pe foc o oală largă cu puţină apă pe fund, iar când dă în clocot, aşază-te cu faţa deasupra ei şi acoperă capul cu un prosop. Rămâi aşa măcar cinci minute.
4. Aplică benzile făcute după reţeta de mai jos şi lasă-le să se usuce cel puţin 20 de minute.
5. Spală faţa cu apă călduţă, apoi aplică crema hidratantă.
Cum îţi faci singură benzile pentru puncte negre

1. Amestecă un albuş de ou şi o lingură cu suc proaspăt de lămâie. Bate-le bine până începe să se formeze o spumă.
2. Dintr-un şerveţel de hârtie rupe bucăţi de mărimea dorită. Îţi trebuie una pentru nas, una pentru frunte şi una pentru bărbie.
3. Înmoaie bucăţile de şerveţel în amestecul de ou şi lămâie. Trebuie să le lipeşti pe faţă imediat, altfel se usucă.

Asta e tot! În 20-30 de minute, când dezlipeşti benzile de pe faţă, ar trebui să se desprindă şi punctele negre.

Sursa: Mască naturală: Cum să scapi de punctele negre în 30 de minute | Unica.ro http://www.unica.ro/......23771.html

| zone3 a răspuns:

Sunt masti de fata pentru scaparea punctelor negre, sau solutii. Intreaba la farmacie pentru ca acolo sigurat vei gasi un raspuns potrivit pentru tine si tenul tau

| denisa1096 a răspuns:

Este la oriflame o masca in tub albastru care e foarte buna costa 10 -15 lei. Daca te dai in fiecare zi vei vedea rezultate!