| anonim_4396 a întrebat:

Cum scap de punctele albe [ puncte de grasime ] de pe fata mea?

Help!

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Fiecare ce ti-au dat banuiesc ca nu au avut puncte albe de grasime. Astea nu se pot sparge ca si cosurile si nu se pot trata cu vreun gel de curatare, tot este sa dezinfectezi locul cu un pic de spirt, un ac pe care l-ai dat un pic prin foc pentru a-i elimina bacteriile (nu trebuie sa-l inrosesti de la flacara) si infigi in punctul alb si storci cu un buretel sau carpa din bumbac pana elimini grasimea, apoi stergi locul iar cu dezinfectant. Asa am scapat eu de punctele albe, oricum astea nu se formeaza atat de des ca si acneea sau punctele negre. Mai bine ti-ar face asta un adult, daca nu poti singura, nu doare deloc.

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Crede-ma ca nu-ti ramane niciun semn, si la cosmetica daca ai merge la fel ti-ar face. Eu am avut un punct de grasime la ochi pe partea nazala in interior, la cosmetica stiu procedeul asta si nu mi-a ramas nici un semn. Cine te-a mintit? Cu creme, lotiuni nu merg, astea nu se retrag, abia dupa acea spargere se da, nu este acnee, in interiorul lor e grasime, nu puroi. Cu un articol tot de pe TPU http://www.tpu.ro/beauty/cum-pot-scapa-de-punctele-de-grasime/

| Phantasmagoria a răspuns:

Sparge-le ca pe cosuri, apoi spala-te pe fata si da-te cu o crema hidratanta. happy
:*

| KarmaChameleon a răspuns:

Cumpara de la farmacie crema Retin-A, costa 14 lei.Si dupa aproximativ o luna de folosire poti strange cosul acela fara sa iti lasi urme pe fata.Citeste bine prospectul inainte! Bafta

| ѕєñσяιтα a răspuns:

Pai eu am auzit ca nu se sparg cosurile de grasime ca raman cicatrici.
Ceva crema nu este?
Ca nu as vra sa mi-l sparg, ca dupa aceia sa-mi apara ceva cicatrice.

Alte răspunsuri
| anomis88 a răspuns:

Incerca sa folosesti un detergent anume pentru fata cu care sa te speli dimineata si seara, ceva de la Garnier sau Vichy, sunt foarte bune, eu asa am scapat. tongue