| anonim_4396 a întrebat:

De regula ma spal dimineata si seara pe faţă cu apa si mult sapun, deoarece am tenul gras.
Credeti ca spalatul cu sapun dauneaza? Este mai bine sa ma spal doar cu apa?

Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sapunul obisnuit degreseaza prea tare fata, pielea secretand si mai mult sebumm. Daca nu iti permiti cosmetice speciale pentru ten gras, fa-ti zilnic 200 ml. de ceai de musetel si sterge fata cu un disc demachiant cu ceai de 3 ori pe zi. Daca tii ceaiul la rece, il poti folosi 24 de ore.

| fabiola a răspuns:

Foloseste apa plata in care ai picurat zeama de lamaie. Sterge fata cu o discheta din bumbac umezita cu aceasta!

| cretzufinish a răspuns:

Mai bine doar cu apa plata ori cu ceai de musetel. Sapunul provoaca o eliberare de sebum mult mai mare. In orice caz, daca chiar vrei sa folosesti sapun foloseste unul neutru sau adecvat tipului tau de ten. De asemenea sapunul cu sulf e foarte bun. (gasesti la farmacie). Sfatul cel mai bun ti-l poate da un dermatolog.

| shadovv a răspuns:

Dauneaza

| cmm a răspuns:

La tenul gras nu sapunul obisnuit este solutia. exista in farmacii solutii de spalat pe fata speciale, de exemplu de la Nivea, dar exista si crub de curatat fata de 2 ori pe saptamana, tot Nivea sau, eu folosesc de la Yves Rochas, e tare bun cel de piersica. Apoi cauta o creme pe care sa scrie oil free.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur ca dauneaza. Dauneaza mizeriei si germenilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cate stiu eu este bine sa te speli cu sapun pe fata...si totusi am tenul gras si plin de cosuri... dar am citit undeva ca degeaba iti recomanda cineva o solutie ca poate la tine nu va functiona.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fata esti nebuna nu-i bun sapunu spala-te doar cu apa si dupa tamponeazate cu un prosop si dupa da-ti cu o crema de fata