| TomaTamaraTania a întrebat:

Cum se alege un parfum? Dupa ce criterii va ghidati? Sunt atatea parfumuri ca-ti poti pierde capul si atunci cum faci sa alegi?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Ai intrebat "cum se alege", nu "cum va alegeti" parfumul, de-asta ti-am dat sfaturi happy Oricum, la ce e scris in afara linkurilor e modul in care aleg eu parfumurile, deci am raspuns si la intrebarea ta happy Poate n-ar strica sa postezi iar intrebarea reformulata, sa ai raspunsuri mai multe. O zi buna!

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

In primul rand, evident, trebuie sa-ti placa tie cum miroase. In principiu ai o idee generala despre ce iti place - sau nu. De exemplu, iti plac parfumurile cu aroma florala. Sau cele dulci. Sau cele cu mosc. Poate simti la cineva cunoscut un parfum si-ti place cum miroase, si intrebi ce parfum este. Mergi la magazin, il dai pe piele, nu pe testere, si pelci. Mirosi parfumul atunci cand l-ai dat. Il mirosi iar upa cateva minute. Il mirosi dupa 1 ora. SI apoi vezi dca mai poti mirosi ceva. :)) Depinde mult de pielea fiecaruia, pe cineva miroase bine, pe tine poate nu. Stiu persoane pe care un Chanel 5, de exemplu, miroase divin, iar pe altele misoase a insecticid :)) De-asta trebuie probat pe piele. Apoi in functie de asta mai incerci si altele, poti intreba persoanele care vand de obicei, ca mai stiu cate ceva, le rogi sa-ti spuna ce au sa spunem "citric", sau ce vrei tu. Intotdeauan insa trebuie sa-l incerci pe piele si sa nu-l cumpri imediat decat daca-l stii, l-ai folosit deja sau l-ai incercat de la vreo prietena sau ruda. Deci important este sa-ti palca, sa te simti bine cand il porti, nu conteaza ca e sau nu la moda (mie mi se si pare aiurea sa mirosi la fel cu toata lumea, doar pentru ca e la moda un parfum). Ceva sfaturi mai asesti si aici http://www.psychologies.ro/......mul-638971

http://www.garbo.ro/tag/cum-alegem-parfumul.html

| TomaTamaraTania explică (pentru mixxjim):

Merci mult de raspuns. Eu as fi vrut sa stiu tu cum alegi un parfum. Nu vreau sfaturi ci vreau sa stiu cum fac altii sa aleaga un parfum. Eu ma indragostesc de un parfum, asa il aleg. (miros tot ce iese nou dar ma indragostesc rar).

| TomaTamaraTania explică (pentru mixxjim):

Ai dreptate, imediat dupa primul tau raspuns am reformulat intrebarea. Merci inca o data!

| mixxjim a răspuns (pentru TomaTamaraTania):

Ai intrebat "cum se alege", nu "cum va alegeti" parfumul, de-asta ti-am dat sfaturi happy Oricum, la ce e scris in afara linkurilor e modul in care aleg eu parfumurile, deci am raspuns si la intrebarea ta happy Poate n-ar strica sa postezi iar intrebarea reformulata, sa ai raspunsuri mai multe. O zi buna!

| LeMousiqe a răspuns:

Buna!
Mereu e unul mai special sa stii, mie imi place parfumul Cristina Aquerria sau cel putin asa cred ca se scrie!
Pa, pa!