| Loome a întrebat:

Cum se aplică albastrul de metil pentru șuvițe? Cum se pune, în ce se pune, cât se pune, se diluează? Și ce culoare iese pe șaten natural?

3 răspunsuri:
| Bastet a răspuns:

Păi,madam,eu când mi-am făcut şuviţe,mi-am pus mânuşi (că dacă nu-ţi pui,te mânjeşti de albastru până în chiloţi,cum am păţit eu),am pus albastru de metil pă o bucată de vată,nu foarte mult,că după curge ca,Cascada Niagara.N-am diluat nimic,mi-era lene. După,am ales şuviţele de păr şi le-am frecat cu bucata de vată până au devenit negre.Şi mi-a ieşit verde închis,probabil o să-ţi iasă şi ţie la fel, că avem părul aproximativ la fel.

ŞI BTW, ai grijă să nu stai cu capul pe pernă decât după vreo 5 ore de la colorare, ca o să laşi urme albastre peste tot.

| Ruxxy a răspuns:

Pe saten natural se vede doar o tenta de albastru... te sfatuiesc sa iti faci suvite blonde. Iti pui manusi si pui putin din sticluta de albastru de metil pe o bucata de vata. Apoi aplici pe suvite. Iti poti da si cu violet degentiana, se vede foarte frumos. Eu am si albastru si mov in par (mov la breton, restul e albastru), se vede asa http://i287.photobucket.com/......4051_n.jpg :D

| kandydolls a răspuns:

Si eu mi-am facut cu albastru de metil si rosu de gentil de la farmacie in primmul rand iti spun ca dupa ce te vopsesti se ia culoarea nu poti sa faci baie in stranduri adica sa nu se ude pentru ca se ia vopseaua si se coloreaza lenjeria de patam avut manusi si cu putina vata pui pe vata vopseaua apoi o apilci pe par sau aplici pe par vopseaua si o intinzi cu vata sa nu tesperi o sa ti se ia vopseaua dupa ce te speli pe cap eu mi-am facut albastru de metil si rosu de gentil pe saten culoarea mea naturala si am avut suvite mov si roz toate noanteletongue