| Jenniffer a întrebat:

Cum se folosese uleiul de ricin pentru par? Si ce efecte are? Funda (:

Răspuns Câştigător
| ღCuteღKissesღ a răspuns:

Uleiul de ricin este unul dintre uleiurile naturale cu efecte benefice asupra sanatatii. Folosit, in special, ca laxativ si purgativ, uleiul de ricin are si numeroase intrebuintari externe, fiind extrem de eficient in cresterea parului si a genelor, in regenerarea parului, in vindecarea negilor, in hidratarea tenului, dar si in lupta cu unele probleme de sanatate mai complexe.

Daca ai un par dificil, incurcat, daca pierzi mai multe fire decat de obicei sau daca observi ca si-a pierdut din stralucire si elasticitate, poti integra in tratamentele tale de infrumusetare uleiul de ricin.

Pregateste o masca formata din albus de ou, 3 linguri de zeama de lamaie si o lingura de ulei de ricin, aplic-o pe parul umezit, maseaza cu incredere scalpul timp de 5 minute si intinde masca pe intreaga lungime a parului. Acopera-ti capul cu un prosop si mentine-l timp de cel putin jumatate de ora dupa care samponeaza parul de cel putin doua ori pentru a indeparta orice urma de ulei.

Aceasta masca face minuni si in cazul parului facut permanent, al celui intins des cu placa sau a parului care este dar foarte des cu fixativ, spuma, ceara sau alte solutii de fixare.

Poti face acesta tratament o data la doua saptamani, pe o perioada de doua – trei luni, iar daca simti in continuare nevoia, poti prelungi perioada.

| linsey a răspuns (pentru ღCuteღKissesღ):

Daca am parul cret dupa ce o sa ma fac cu uleiul de ricin o sa imi ramana tot cretbig grin?

| ღCuteღKissesღ a răspuns (pentru linsey):

Da iti va ramane parul cret.

10 răspunsuri:
| Xtadelo a răspuns:

Unde se gaseste uleiul de ricin? confused

| Emmeii a răspuns (pentru Xtadelo):

În farmacii. c;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diaree!

| Tzukushi a răspuns:

Hei..eu il folosesc pentru gene, citeste experienta mea personala

http://www.sfaturilemariei.com/......personala/

| puffy04 a răspuns:

Se aplica pe pielea capului si pe lungimea parului. Ajuta parul sa nu mai cada si sa creasca(parul se indeseste).happy

| Sorin24 a răspuns:

Stiu ca uleiul de ricin se aplica pe par dupa spalare aproximativ 3 ore(daca poti incerca sa dormi cu el pe par)(acest tratament trebuie repetat timp de 4 zile)Are un efect benefic asupra parului:Ii da stralucire, il ingrasa etc. Dupa terminarea tratamentului parul o sa creasca mai repede big grin

| samara2 a răspuns:

Uleiul de ricin se aplică pe păr înainte de spălare cu 2-3 ore. Ajută atât la creştere cât şi la regenerarea şi întărirea firului de păr. happy

| JustDoIT11 a răspuns:

Buna. Eu folosesc ulei de ricin de o luna-doua, si sincer nu prea da rezultate. Imi face un par foarte gras, mi se ingrasa intr-o zi si imi cade foarte mult par. eu nu o sa mai incerc, deci nu te astepta la prea multe rezultate. Oricum, daca vrei sa folosesti, ia o discheta pentru demachiat si pune ulei de ricin pe ea, dar nu foarte mult. dupa, aplica uleiul numai la radacina capului, nu pe firele de par. apoi clateste cu multa apa, incat sa nu mai ramana deloc urme de grasime. deci, trebuie sa stii ca uleiul de ricin este foarte gras. o prietena de-a mea foloseste de 6-7 luni si nu vad niciun rezultat. parul i-a crescut foarte putin, mai putin decat ii crestea ei fara ulei de ricin. si are parul foarte uscat, aspru si i-a cazut par mult. sper ca te-am ajutat.