| drogh a întrebat:

Cum se foloseste uleiul de ricin si ce efect are asupra parului?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uleiul de ricin previne deteriorarea/caderea parului si despicarea firelor, hidrateaza parul, ajuta la cresterea lui, oferindu-i stralucire. Mai bine spus, vei avea un par mult mai sanatos.
O sa iti spun cum il folosesc eu... dupa spalarea parului, tamponez pielea capului si firele de par cu ulei de ricin, urmand sa infasor parul intr-un prosop umed (inmuiat in apa fierbinte si stors foarte bine) si peste pun un prosop uscat si il las asa timp de 15-20 de minute. Dupa prima utilizare, eu deja am observat ca parul este mult mai moale, mai matasos si parca mai "imblanzit" (eu am parul des si cret, intins cam des cu placa).
Ai grija, insa, sa nu folosesti foarte mult ulei pentru ca iti va fi foarte greu sa scapi de el, in timpul clatirii.
Succes si sper sa fii multumita de rezultate!

1 răspuns:
| Manescu_Darius_1994 a răspuns:

Uleiul de ricin, in principiu este foarte bun, ajuta la cresterea parului si il face sanatos si moale.El este pus intr o catitate medie la radacina si daca vrei pe tot firul de par si se lasa toata noapte(spun din experienta proprie)

Daca vrei unghii frumoase si mari poti folosi uleiul de ricin (lasat pe unghie 5-15 minute)
Daca vrei unghii lungi poti amesteca suc de portocala si suc de usuroi si un pic de lamaie.

Si masajul la scalp poate ajuta cresterea parului, cu buricul degetelor maseaza ti incet scalpu si optional il spleicu apa CALDA SPRE RECE.Asta in face parul moale starlucitor si lung. Scuze pentru gresei