| Panteraa a întrebat:

Dacă eu sunt șaten închis spre brunet și mi-am făcut un balayage, blond, dar nu blond argintiu și vreau să revin la culoarea mea naturală trebuie să fie decolorat iar părul să prindă vopseaua sau se poate face peste blondul meu? Dar fără a vopsi rădăcinile care deja sunt crescute mai mult de o palmă? O să merg la un coafor, dar până se deschid măcar să mă interesez poate știe cineva.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, poți face asta acasă, cumpăra nuanța șaten inchis, fie de la Garnier (ei au nuanțele mai inchise, decât culorile din catalogul de prezentare), fie de la Syoss (cauta numarul 3-1, exact asa).
Vopseaua "prinde", nu ai nevoie de decolorare in prealabil.
Dacă te-ai fi vopsit brunetă si doreai sa fii blondă din nou, atunci era necesară o nouă decolorare. In situatia ta, NU!
Dar lasă să treacă măcar două săptamani de la ultima vopsire, nu revopsi părul imediat.

7 răspunsuri:
| razvan34567 a răspuns:

Da cel mai bine este sa te decolorezi mereu cand variezi atat de mult cu o culoare pentru a se putea prinde asa cum trebuie

| floresdemayo a răspuns (pentru razvan34567):

Nu-l invăța prostii.Ți-o spune o fată care si-a vopsit de multe ori părul.

| Panteraa explică (pentru floresdemayo):

Nu o să mă fac acasă, nu am curaj singură având în vedere ca doar de doua ori m-am vopsit până acum și doar la coafor. O sa merg când se poate, ideea era să nu îl mai decolorez că nu vreau să îl distrug.

| floresdemayo a răspuns (pentru Panteraa):

Dacă o ai pe mama ta alături, ori ai o soră mai mare, o prietenă, roag-o să te ajute. Nu e un efort prea mare. Gasesti tutoriale despre cum să te vopsesti pe internet, asta dacă nu iti spune intuitia. Scutesti un drum, niste bani si experimentezi ceva nou, caci pana la urma va trebui sa inveti, fiindca nu o să ai timp sa mergi la coafor la orice oră.
Repet, dacă esti blondă NU e necesară decolorarea, prinde absolut orice alta nuanță!
Dar, daca erai satena sau brunetă și doreai să fii blondă, atunci altfel statea problema. Părul trebuia inițial decolorat.
Si da, prin decolorare, se distruge firul părului. Nici vopsirea nu e foarte sănătoasă, in timp, va duce la pierderea părului. Aproape că se injumătăteste. Cât poți, mai rar si cu vopsirea.

| Panteraa explică (pentru floresdemayo):

Pai nu mai vreau sa ma vopsesc de acum, doar sa revin la culoarea mea naturală. Am vrut doar sa experimentez, sa vad cum sunt și blonda, dar atât. Sunt foarte mulțumită de culoarea mea naturală de aceea vreau sa revin la ea și sa rămân asa și pana creste sper sa nu fie necesar sa îl vopsesc de mai multe ori.

| floresdemayo a răspuns (pentru Panteraa):

Cumperi o vopsea cu o nuanță, cât mai asemănătoare cu a ta (soliciti catalogul cu nuanțe, vanzatoarei). Chiar dacă părul va crește de la rădăcină, nu se va observa.Se succed împreună.
Și treptat, tunzi câte puțin din vârfuri și până la urmă, vei avea culoarea ta naturală.

| Panteraa explică (pentru floresdemayo):

Asa am sa fac, mulțumesc frumos de ajutor