| analaura10 a întrebat:

M-am decolorat din brunet de 2 ori si am parul distrus. Ultima decolorare a fost acum 4 luni. As vrea sa revin la un saten deschis sau inchis. La radacina sunt inchisa, e culoarea naturala. Oare se uniformizeaza cu vopseaua?
Este recomandata vopseaua peste parul decolorat? Ar avea o problema daca m-as face singura cu o vopsea fara amoniac?

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Daca zici ca ai parul distrus, nu crezi ca mai safe este sa mergi la salon, nu sa faci tu experimente acasa? Ti se va spune acolo daca trebuie taiat sau nu in functie de cat este de degradat si vor folosi produse specifice pentru cazul tau.

| analaura10 explică (pentru dullcat):

Ba da, am vorbit deja si mi-a spus de vopseaua fara amoniac, insa multe persoane au zis ca e mai ok cu nuantator decat vopsea, de aia eram nesigura, desi fiind hairstylist cred ca stie ce a zis.

| Furnicuta000 a răspuns:

Poti sa pui vopsea dar ai grija sa scrie pe ea crema coloranta nu crema decoloranta sau putere de deschidere. Vopseaua fara amoniac nu prinde asa bine ca cea normala. Si nu te gandi ca vopseaua fara amoniac e cine stie ce, in loc de amoniac se pune altceva cu acelasi efect deci nu ai facut mare branza

| dragodana a răspuns:

Salut!
Îmi pare rău de parul tău.
Poți sa încerci o vopsea fără amoniac.Eu sunt mulțumită de Olia, dar nu da pe rădăcini.Ideea e ca vopseaua fără amoniac se duce destul de repede.
Încet-încet mai tunde din el ca să scapi de parul deteriorat.
Folosește L'oreal dream long 8 sec apa lamelara. E...mai multe în 1(tratament, masca, balsam).

| Xox0 a răspuns:

Daca nuantatorul (aka toner-ul) e permanent, ghici ce: e la fel ca o vopsea permanenta si iti usuca si mai tare parul.
Nuantatorul nu umple cuticulele parului atat de bine precum o vopsea, ci ii schimba nuantele portocalii, dar parul tot uscat iti ramane. Vopseaua de par, umple cuticulele firului apoi il inchide.

Daca parul ti-a fost decolorat si ai nuante de portocaliu in el, foloseste un toner permanent (ca sa ti-l alegi, verifica paleta opusa a culorilor) cu un developer vol 10, te clatesti, usuci, apoi aplici vopseaua si o tii 15-20 de minute SAU verifici tu firul de par (dat fiind ca e vai de el) sa vezi daca vopseaua s-a lipit.

Daca lucrurile sunt complicate si nu vrei sa risti, dupa cum au spus si altii, mergi la salon.

| OanaChris a răspuns:

Nu te mai decolora niciodata. Fa-ti tratamente acasa pentru par. Eu aplic masca din ulei masline, ulei cocos, ulei brusture+ulei argan, mai adaug si miere uneori + galbenus de ou. Lasa-l sa se regenereze si tunde-l.

| analaura10 explică:

Mda, dar ideea e ca inchizandu-l mi se va regenera, asa am auzit, de aia voiam sa fac acest pas. Nu este adevarat oare?