| larisa_boboc a întrebat:

Daca folosesc crema de zi si seara, inainte de culcare, ii face rau tenului?

Răspuns Câştigător
| Ioana_68 a răspuns:

Rau nu ii faci, dar crema de zi contine si protectie impotriva soarelui. Si nu ai nevoie de protectie cand dormi. tongue

3 răspunsuri:
| larapopa a răspuns:

Exista doua tipuri de raze UV:UVA si UVB, ambele cu efecte negative asupra pieli. UVA ataca pielea la suprafata{ B vine de la "burn"-a arde} iar UVB actioneaza in profunzime atacand colagenul care da elasticitate pielii {A vine de la "ageing"-imbatranire} Cremele de zi au, sau ar trebui sa aiba, aceste filtre UV, care sunt filtre antisolare si antipoluante. Cremele de noapte nu au filtrele UV, ele sunt creme regenerante sau antirid sau nutritive.In general cremele de noapte se tine pe fata cam o ora, inainte de culcare se sterge surplusul cu un servetel absorbant ca sa-i dai posibilitate pielii, in timpul somnului, sa "respire", exceptie fac cremele de ochi si tenurile foarte uscate cand crema poate fii lasata pe fata si in timpul somnului.

| vio2006 a răspuns:

draga mea, in principiu nu face rau, atat doar ca nu e suficienta...seara trebuie sa folosesti o crema mai grasa, nutritiva, cu vitamine sau antirid...cu drag, vio

| Vcarmen a răspuns:

Uite aici mai multe despre crema de noapte: http://old.csid.ro/......Pid/3.html