| greenmoon a întrebat:

Daca ma vopsesc roscata si vreau dupa un timp sa ma-ntorc la culoarea naturala (saten deschis cu nuante vagi de roscat sad), ce va trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| amyana00 a răspuns:

Incalzeste o jumatate de cana de ulei de masline la cuptorul cu microunde pentru 15 secunde, astfel incat sa il poti inca tine pe piele fara sa te arda. Aplica-l la radacinile firului de par, apoi pe toata suprafata acestuia. Acopera capul cu o punga de plastic si stai sub o sursa de caldura medie pentru maxim 20 minute. Samponeaza din abundenta apoi.

Dupa ce clatesti, amesteca zeama de la o lamaie cu o cana de apa. Acidul citric va indeparta orice urma de culoare artificiala. Ramai cu acest amestec pe cap pentru 10 minute, dupa care clateste din nou. Clateste definitiv cu apa rece, samponand si finalizand procedeul cu un strop de apa calda.

Poti folosi si produse gasite prin casa, precum bicarbonatul de sodiu, pentru a-ti deschide nuanta parului. Daca nu poti scapa de vopseaua nedorita incercand aceste remedii, este timpul sa apelezi la ajutorul unui profesionist.
Sper ca te-am ajutat!

5 răspunsuri:
| ÁnΌMŀŠ a răspuns:

Buna.Iti spun din propria experienta ca este foarte greu sa revi la culoarea naturala dupa ce te-ai vopsit.
Eu am fost blonda acum 2 ani de zile,, culoarea mea naturala fiind saten inchis.Acum sunt vopsita saten inchis, dar degeaba.Pare ca rezista pe par 3 4 spalari, dar dupa aceea, incep sa se vada reflexele blonde.
In plus, vopseaua iti distruge enorm de mult parul, il face casant, rebel, il rareste.
Ai grija ce alegi sa faci cu parul tau!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In acest caz, cum spune si @amyana00-
Este timpul sa apelezi la ajutorul unui profesionist.
Te pup!

| LadyMelian a răspuns:

Poti sa incerci vopseaua de la Color Casting, se duce la spalat dar nu in totalitate. Daca vrei sa nu mai ai urme de vopsea atunci singura solutie e sa astepti sa iti creasca parul.

| melinda114 a răspuns:

Ai putea sa te vopsesti cu nuantator pe care-l gasesti la farmacie.
Se ia dupa cam o luna doua depinde.
Spwr ca te-am ajutat.

| alinuta01 a răspuns:

Eu am 15 ani, si mil vopsesc destul de des pentru ca matusa mea lucreaza intr-o frezarie si nu platesc, si imi da si un fel lapte de par care descoloreaza, si aduce la culoare naturala a parului. ai putea incerca sa intrebi intro frezarie sau prin magazine