| Princess23 a întrebat:

Heii TPU! As vrea sa ma vopsesc roscata eu fiind saten inchis ( culoarea naturala a parului ) o sa prinda daca nu ma decolorez? Ma gandeam sa cumpar un roscat mai deschis ca sansele de deschidere sa fie mai mari. O sa functioneze avand in vedere ca nu m-am vopsit niciodata? Doar vara trecuta m-am vopsit cu nunatator tot rosu dar nu se observa mare diferenta doar in soare aveam nuante de roscat.

Dau fundita! :d :*

4 răspunsuri:
| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Faptul ca e parul tau natural te ajuta,dar e cam inchis.Da,ia-ti un roscat mai deschis, o culoare mai "vulcanica". Tine foarte mult si de oxidant, el joaca un rol important in vopsea, in functie de cat de puternic este, atat se va deschide si parul. Oxidantul de 3% il folosim doar la negru si ton pe ton.6% pentru un ton-2 mai deschis iar cele de 9% si 12% pentru culorile "aprinse"si blondurile speciale.Iti recomand oxidantul de 9% ai sanse mari sa ti-l deschida destul de mult si sa iti iasa un rosu mai intens. Dupa aceea mentine-ti culoarea cu sampon special pentru parul vopsit si nuantator rosu.Iti dau un pont:Roscatul e o culoare "complicata" iese cel mai repede, si totusi nu iese.Iese si ramane un portocaliu spalacit, dar nu iese suficient cat sa o poti schimba fara decoloratieCa sa iti mentii culoarea, baga-ti nuantator rosu in samponul pe care il folosesti mereu cand te speli.Acesta nu arde parul, doar ca va adauga pigmenti de culoare parului tau.

| LyHoney a răspuns:

Buna. Nu cred ca de la saten inchis o sa ajunga un roscat asa cum vrei tu happy Mergi la un salon si ceri sa iti faca decapaj. Este un procedeu pe care il folosesc coaforii pentru a-ti decolora parul. E mai scump dar merita pentru ca nu arde foarte tare parul si o sa ajungi si la un roscat pe care ti-l doresti! Bafta big hug

| dariam13 a răspuns:

Poate prinde ceva ceva pe saten inchis. depinde acum de vopsea, de exemplu cea de la Garnier prinde foarte bine, are pigmenti puternici. acum depinde ce roscat vrei sa obtii, observ ca vrei un roscat tip ginger, deschis, asta e mai greu de obtinut. ar trebui sa apelezi la o persoana specializata, ca dupa poti regreta ca te-ai vopsit

| Princess23 explică (pentru dariam13):

Nu vreau neaparat un rosu foarte puternic pentru ca stiu ca asta e imposibil daca nu ma decolorez. Doar ca ma gandeam ca daca o sa folosesc o vopsea deschisa va prinde mai bine