| Anablandiana0000000 a întrebat:

Dacă părul meu este despicat la vârfuri si nu as vrea să-l tund pentru că deja este destul de scurt, aceste vârfuri despicate vor afecta mai departe firul de păr despicându-l mai mult pe lungimea firului de păr? Este adevărat că el va crește tot tocit si ros dacă nu tund vârfurile?

4 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

La un moment dat va trebui sa-l tai oricum pentru ca varfurile despicate sunt inestetice. Mai bine taie-l acum si tai mai putin decat sa tai peste 6 luni mai mult ( ca o sa fie nevoie din cauza ca ai neglijat acum varfurile despicate ).

| aneliram a răspuns:

Da se despica mai mult în lungime daca nu îi tunzi vârfurile despicate.

| Elelei a răspuns:

Daca nu tai putin din varfuri, parul se va despica in continuare sau (cel mai sigur) se va rupe. Oricum, va arata rau. Mai bine "ciupeste-l" putin, cat e despicat.

| ceafostodata a răspuns:

Poti tunde numai vârfurile. Asta îți va lua numai maxim 2 cm din lungimea părului, parul îți va fi mai voluminos și va creste mai repede și mai sănătos. Eu îmi tai vârfurile de 2-3 ori pe an. Revenind, da, parul îți va creste tocit și uscat.