| Cosmin3926 a întrebat:

Daca pentru tenul normal sau mixt folosesc produse create pentru tenul gras, pot avea probleme? Intreb fiindca nu stiu pe care dintre cele 3 tenuri le am si as vrea sa stiu care ar fi cele mai ok produse pentru a nu avea probleme indiferent de ce tipul de ten.

Răspuns Apreciat de Editori
| Cătălina1115 a răspuns:

Îți poți da foarte ușor ce tip de ten ai.
Dacă după ce faci dus te strânge efectiv pielea, o ai uscata
Sau când te uiți mai aproape la piele, în oglinda, ai cojite, la fel e uscata
Normala e când nu ai nici sebum, nici zone uscate, e tipul de ten perfect, pe care și l dorește toată lumea.
Mixta, când în zona T (frunte, nas, bărbie) pielea secreta sebum și pe obraji e uscat sau normal
Gras când ai porii dilatati(ca o coaja de portocala) și secreta foarte mult sebum, gen pielea ta e ca un ulei. laughing
Și ca să îți răspund la întrebare
Dacă ai tenul uscat și tu folosești ceva pentru tenul gras e foarte rău, pentru ca, de obicei tenul gras are nevoie de ceva matifiant, pentru a calma sebumul și tu dacă îl aplici pe un ten uscat, îl faci sa se usuce mai rău.
Tenul uscat are nevoie de hidratare.
Dacă aplici ceva hidratant ( toate tipurile de ten au nevoie de hidratare, dar una diferita) mai intensa pe un ten gras, nu vei face decât sa blochezi porii și sa apară cosuri.
Sper ca te-am ajutat.

| Cosmin3926 explică:

Din cate observ, zona T e grasa iar obrajii sunt normali. Exista produse pentru tenul mixt? Daca nu, cu ce tipuri de produse ar trebui sa-mi ingrijesc fata?

| Cătălina1115 a răspuns:

Ar trebui pe zona grasa sa folosești ceva pentru matifiere și pe zona uscata ceva de hidratare

2 răspunsuri:
| Florentina_7104 a răspuns:

Https://evidencebasedskincare.wordpress.com/......ul-de-ten/ aici poți găsi mai multe informații (nu, nu este blogul meu, dar este extrem de util).

| christine99 a răspuns:

Daca folosesti o crema pentru piele uscata pe ten gras o sa iti apara cosuri. Daca ai pielea uscata si folosesti pentru ten gras iarasi nu o sa te ajute. Cel mai bine e sa cumperi pentru un ten normal, daca nu iti poti da seama care e tipul tau.