| anonim_4396 a întrebat:

Daca te bronzezi la solar pentru prima data si ai tenul destul de alb, te inrosesti din prima ca si cum te-ai bronza natural sau te bronzezi uniform fara inrosire? Si daca pe urma te duci la mare si te bronzezi natural, peste solar, te inrosesti, sau capeti un bronz frumos, fara pete? Intr-adevar solarul e cancerigen worried?

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

Si la solar te INROSESTI! Cine zice ca nu, minte.
Daca stai mai mult decat trebuie, faci chiar insolatie.
Eu am facut acum cativa ani, de Paste. Tin minte ca mi-a fost un rauuu...

Solarul il faci treptat. 4-5 ture de cate 10 minute, apoi maresti la 15. sau depinde daca merge din 5 in 5 sau din 4 in 4. Depinde de solar.
Nu sta din start 15 sau 20 de minute, ca o sa te arzi urat de tot!

Cand mergi la mare, dupa o sesiune de bronzare la solar NU te vei mai inrosi si te vei bronza uniform!

Se zice ca-i cangerigen ...si Eºurile sunt cancerigene.
In final, o sa traim doar cu AER... da si ala e poluat.
Eu zic ca, tot ce-i in exces e periculos. Daca il faci cu masura si nu f mult timp... e ok.

2 răspunsuri:
| JustMeFlory a răspuns:

Te vei bronza la solar si vei capata un bronz uniform, nu te vei inrosi. Dar dupa cand te vei duce la mare trebuie sa folosesti o crema cu factor de protectie ridicat(50-30 spf) deoarece razele solare vor fi prea puternice si trebuie sa te protejezi.Este posibil sa te inrosesti daca nu folosesti crema. Da, solarul este periculos!
http://www.kudika.ro/articol/frumusete/4199/Pro-sau-contra-solar.html

| mikcy a răspuns:

Eu iti recomand daca te duci pentru prima data la solar sa stai 3 min, apoi a doua oara 6 min si a 3-ia sedinta 9 min dupa acestea 3 sedinte poti sta cate 15 min si nu te inrosesti asa, pentru ca pielea ta se expune treptat razelor uv si nu o sa te rosesti, in privinta petelor este posibil sa iti apara, anul trecut cand am facut sedinte solare nu mi-a aparut nimic, dar anul asta mi-au iesit cateva pe spate dar nu se vede foarte tare!