Întrebare recomandată | Emilia2499 a întrebat:

Heii! Vara asta m-am bronzat destul de rau. Adica ma refer ca nu este un bronz uniform si frumos. Eu am tenul destul de alb si cand ma bronzez, pielea capătă o culoare rozie, zici ca sunt ca un porc pârlit. Acum a început sa se decojeasca si pe maini.Am ca niste pete de dalmatian (pielea alba in zonele in care m-am cojit). Imi puteti recomanda o crema care ma poate scăpa de bronz si una de hidratare? Dau si funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Daca esti alba trebuie sa stai putin la soare si cu SPF 30-50 ca sa capeti un bronz frumos, ciocolata cu lapte - cappuccinowinking altfel te faci rosu- ruginiu -arsa si pielea nu va arata bine deloc cu aspect uscat-neingrijit.
Fireste ca tu nu te poti innegri ca mine care sunt bruneta dar daca acordai atentie acum aveai un bronz misto, gen asa laughing https://assets.feelunique.com/......lzfioe.jpg
Otherwise -> creme emoliente cu ingrediente reparatoare : Cerave lapte de corp, Bioderma, La Roche Posay.
Ca sa scapi de coji te poti freca usor cu prosopul dupa dus.

| Emilia2499 explică (pentru alina2k18):

Am folosit crema spf, dar in fiecare vara patesc la fel. Iti multumesc mult de raspuns!;*

| alina2k18 a răspuns (pentru Emilia2499):

Cu placere, ca sa beneficiezi de protectie -> 30ml lotiune =3linguri pentru tot corpul la fiecare 2 ore sau de fiecare data dupa ce ai iesit din apawinking deci o lotiune de 250ml te tine maxim 3 zile daca faci plaja 4 ore pe zi.

5 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

De bronz nimic nu te poate scapa, nu e ca si cum esti dispusa sa razuiesti pielea pana la stratul bazal al epidermului ca sa scapi de melanina stocata acolo, nu?
Tot ce poti face este sa lasi pielea sa se regenereze si sa feresti zonele afectate de lumina.
Mie mi s-a-ntamplat prin iunie si a durat in jur de 3 saptamani pana ca pielea sa arate a piele; 2 luni mai tarziu vad ca nu arata atat de hidos pe cum m-am asteptat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga, suferi de arsura solara. Mergi la medic sau la farmacie.

| CatalinB11 a răspuns:

Cel mai recomandar ar fi sa vizitezi macar un farmacist, o sa stie cu siguranta mult mai bine decat noi, cei de aici, de ce anume ai nevoie.