| Frisky_8761 a întrebat:

Daca te dai cu pudra de la 15 ani poti face riduri mai tarziu sau ceva? si cum se demachiaza corect de pudra?

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Maturizează prea repede tenul, nu neapărat apariţia ridurilor.
Machiajul se îndepărtează cu demachiant, lapte demachiant sau pur şi simplu apă călduţă şi săpun.
Preferabil după 18 ani să foloseşti o pudră translucidă cu minerale.
Pa, pa.

| gHelena a răspuns:

Cel mai bine este sa nu folosesti pudra inca de la 15 ani. Desi efectele produselor cosmetice nu sunt vizibile intr-un timp scurt, peste cativa ani tenul va arata mult mai batran in comparatie cu varsta ta biologica. In plus, daca nu ai probleme cu acneea sau cu alte imperfectiuni foarte vizibile ale tenului, nu are rost sa folosesti pudra sau fond de ten. Un gand bun, Elena.

| Lili_9579 a răspuns:

Pudra nu produce riduri ca atare, insa problema e, cum bine ai sesizat si tu, sa o demachiezi corect. Adica in fiecare seara, dar fiecare, sa te culci cu un ten absolut curat si hidratat. Iti iei un demachiant crema sau gel (intreaba in farmacii ce ti se potriveste, nu neaparat sa cumperi de acolo, dar sa stii ce iti trebuie) cu care te demachiezi de stratul de machiaj. Dupa asta, folosesti un gel de curatare pentru fata, care iti va curata porii si iti va asigura sanatatea pielii (majoritatea problemelor tenului vin de la murdarie acumulata si pori imbicsiti). O data pe saptamana foloseste un gel abraziv sau exfoliant pentru fata, care iti va reinnoi pielea si o va mentine curata si sanatoasa. Foarte important este sa folosesti si o crema hidratanta in fiecare zi, in special daca te machiezi si treci prin toate aceste procedee. Sper ca ti-a fost de ajutorwinking

| danutza_2917 a răspuns:

Eu personal consider ca la varsta asta nu ai nevoie de pudra, dar daca tot vrei sa folosesti atunci foloseste una de calitate si demachiajul e obligatoriu. Iti recomand un produs revolutionar care are un efect complex, corector-anticearcăn, fond de ten, pudră de fixare, pudră bronzantă sau fard de obraz, are ingrediente naturale si nu exista riscul aparitiei ridurilor timpurii. http://aloeveraforever.ro/articole/sonya-aloe-mineral-makeup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma dadeam cu pudra de la 13 ani si acum am 17 si nu am patit nimic, conteaza si fata cum o ai...