| BeautifulMind a întrebat:

Dau funda! ce efect are uleiul de masline asupra parului? big grin

Răspuns Câştigător
| LDDy a răspuns:

Uleiul de masline trateaza varfurile de par despicate, indeparteaza matreata si confera stalucire chiar si celui mai deteriorat par. Contine acizi grasi omega, in special omega 3 si omega 6, care au un efect pozitiv asupra sanatatii, pielii si parului.

De asemenea, uleiul de masline trateaza si parul uscat. Poate fi folosit in combinatie si cu alte uleiuri, precum cel de jojoba, migdale sau avocado. Tratamentul cu ulei de masline este eficient pentru orice tip de par.
Pentru acest tratament ai nevoie de 50 ml ulei de masline, 10 ml ulei esential si o folie de plastic. Poti folosi orice tip de ulei esential iti place. Intr-un bol amesteca uleiul de masline cu uleiul esential.

Amesteca bine timp de cateva minute. Acopera apoi bolul cu folie de plastic si lasa la macerat timp de 24 de ore. Inainte de a folosi, mai amesteca putin compozitia. Umezeste parul cu apa calduta. Toarna apoi putin ulei in palme si cu ajutorul degetelor maseaza bine intreg scalpul.

Repeta operatiunea pana cand tot scalpul a fost bine masat cu ulei. Maseaza apoi si varful parului. Acopera capul cu o folie din plastic sau o cascheta de dus. Lasa masca sa actioneze timp de 30 de minute. Spala apoi parul cu samponul tau obisnuit sau cu unul din plante.

8 răspunsuri:
| măcheamăăăî a răspuns:

Il catifeleaza, fiind foarte benefic pentru par uscat si deteriorat, opreste caderea lui, il hidrateaza.Asta e ce stiu eu, s-ar putea sa mai fie efecte.

| Mirunaaaa a răspuns:

Uleiul de masline, in general este perfect pentru parul uscat, tern si fara stralucire, cateva picaturi de ulei de masline, aplicate pe par dau stralucire si revitalizeaza parul. Dar ca orice tratament natural nu te astepta sa aiba rezultate vizibile de la prima utilizare.Treptat vei vedea ca va da rezultate. Uleiul de măsline este folosit din vechime pentru beneficiile lui, fiind recunoscut pentru efectele spectaculoase pe care le are asupra pielii şi părului. Măştile cu ulei de măsline pentru hidratarea părului sau exfoliantele care îţi lasă pielea catifelată sunt câteva dintre soluţiile pe care poţi să începi să le foloseşti.

| MrAngelus a răspuns:

Uleiul de masline este foarte util atunci cand vine vorba de revigorarea parului degradat. Acest produs este foarte versatil si poate fi folosit atat in bucatarie, cat si in tratamentele de infrumusetare pentru piele si par.

Femeile din zona Marii Meditaraneene folosesc uleiul de masline de sute de ani. Uleiul de masline hraneste si imbunatateste calitatea firului de par. Chiar de la prima aplicare, parul devine mai matasos, elastic si stralucitor.

Uleiul de masline trateaza varfurile de par despicate, indeparteaza matreata si confera stalucire chiar si celui mai deteriorat par. Contine acizi grasi omega, in special omega 3 si omega 6, care au un efect pozitiv asupra sanatatii, pielii si parului.

http://sanatate.acasa.ro/......51527.html

| papusica987 a răspuns:

Buna.
uleiul de masline regenereaza parul, il ajuta sa creasca frumos iar in combinatii cu alte ingrediente cum ar fi ulei de ricin, galbenus de ou etc poate face minunilove struck

| VasilescuAlexandru a răspuns:

Iti face parul mai matasos si stralucitor

| zumzyzumzy a răspuns:

Uleiul de masline iti face parul matasos, plin de volum si o culoare superba a parului

| HellVampire a răspuns:

Am citit mai de mult intr-o revista ca ajuta pentru repararea varfurilor despicate. Te dai seara cand te culci pe varfuri si dimineata te speli.Si ajuta si pentru a da un aspect mai lucios parului. Funda?